لباسی برای گاوها روی ماه

گاوها را چگونه روی ماه زنده نگه داریم؟
این موضوع کلیدی یکی از رنج آورترین پرسش هاییست که درباره ی فضا پرسیده شده و دانشمندان دهه هاست که بر سر آن در بحث و گفتگویند.
سرانجام پس از مدل سازی های گسترده ی رایانه ای، شب زنده داری های طاقت فرسا و دود چراغ خوردن های بسیار، مهندسان موفق به طراحی، ساخت، و اینک آزمایش یک "مدول چَرا روی ماه" (LGM) شده اند، یک سامانه ی آسمانی چند منظوره ی مهار گاو.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
شگفت زده شدید؟ واقعا باور کردید؟
این یک دروغ اول آوریل (دروغ سیزده خودمان) از سوی دست اندرکاران تصویر نجومی ناسا (APOD) بود و در واقع دستتان انداخته بودیم.
تا جایی که می دانیم، تاکنون هیچ برنامه ای برای فرستادن گاوها به فضا ریخته نشده. یک دلیلش اینست که گاوها جانوران بزرگی‌ هستند و فرستادن آن ها به فضا کار ساده یا کم هزینه ای نیست. با آن که گاوها جانورانی آرام و دوست بشرند ولی مقایسه ی سر به سر نشان می دهد که خودروهای روباتیک معمولا برای کاوش های علمی بسیار کارایی بهتری دارند.
تصویری که اینجا می بینید یک کار هنری علمی به نام "Mooooonwalk" است که در واقع در "موزه ی دانش به زبان ساده" به نمایش گذاشته شده.


واژه نامه:
cow - Moon - computer modeling - Lunar Grazing Module - LGM - bovine containment - April Fool's Day - APOD - robotic rover - Mooooonwalk - popular science museum

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه