هاله خورشید و هاله ماه در یک تصویر

تصویر جالب و نوآورانه ی روز و شبی که اینجا می بینید از پیوند دو عکس درست شده که در روز ۱ آوریل گرفته شدند. این دو تصویر را در چارچوب های روبرو به طور جداگانه می بینید.

فاصله ی زمانی این دو عکس حدود ۱۰ ساعت بوده و هر دو یک چشم انداز از ساحل اوستشوند سوئد را نشان می دهند. زمان تصویربرداری هر دو به گونه ای برگزیده شده بود که خورشید و قرص تقریبا کامل ماه را در یک نقطه ی آسمان سرد آغاز بهار نشان می دهند.

در نیمه ی سمت راست که چشم انداز شبانگاه است، سیاره ی مشتری هم کنار ماه بر فراز چراغ های اسکله می درخشد، و در هر دو نیمه ی شب و روز، هم خورشید و هم ماه را یک هاله ی یخی زیبای دایره ای در بر گرفته.

شعاع زاویه ای هر دو هاله ۲۲ درجه بوده و کاملا با یکدیگر هم‌ترازند. اندازه ی این شعاع ثابت است زیرا ربطی به میزان درخشش خورشید و ماه ندارد و تنها وابسته به هندسه ی شش گوش بلورهای یخ درون جو و بازتاب و شکست نور توسط آن ها است.

فردا، ۴ آوریل، فاصله ی میان خورشید و ماه در آسمان سیاره ی زمین برابر با ۱۸۰ درجه می شود، یعنی درست در نقاط مخالف هم در آسمان جای خواهند گرفت و یک ماه گرفتگی کامل را پدید خواهد آمد.

واژه نامه:
Sun - Moon - Halo - Östersund - Sweden - full Moon - Jupiter - waterfront - ice halo - angular radius - hexagonal - reflection - refraction - planet - Earth - total lunar eclipse

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه