خانواده کیهانی سه نفره

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این گروه پرآوازه و دوست داشتنی به نام "سه گانه ی شیر" یا سه گانه ی اسد شناخته می شود: گردهمایی از سه کهکشان باشکوه در یک میدان دید. تماشای این گروه حتی با تلسکوپ های کوچک هم لذت بخش است.
نام تک تک این کهکشان ها عبارت است از: NGC ۳۶۲۸ (چپ)، M۶۶ (پایین، سمت راست)، و M۶۵ (بالا). هر سه کهکشان، مارپیچی هایی بزرگند. ولی چون صفحه ی کهکشانی هر یک از آن ها نسبت به خط دید ما با زاویه ی گوناگونی کج است، با همدیگر متفاوت دیده می شوند.
NGC ۳۶۲۸ از لبه دیده می شود، با رگه های تیره ی گرد و خاک که از این سر تا آن سر صفحه اش دیده می شود، ولی هم M۶۶ و هم M۶۵، هر دو صفحه شان به قدر کافی کج است که بشود ساختار مارپیچی‌شان را مشاهده کرد.
برهم کنش های گرانشی میان این سه کهکشان نیز از خود نشان هایی به جا گذاشته است، از جمله تاب برداشتن و پف کردن قرص NGC ۳۶۲۸ و بازوهای بیرون کشیده شده ی M۶۶.
این نمای ژرف و پر زرق و برق از این منطقه، در آسمان سیاره ی زمین پهنایی نزدیک به یک درجه (دو قرص کامل ماه) دارد. همچنین در فاصله ی برآوردی این سه گانه، یعنی ۳۰ هزار سال نوری، این میدان پهنه ای بیش از ۵۰۰ هزار سال نوری را می پوشاند.

واژه نامه:
Leo Triplet - NGC 3628 - M66 - M65 - spiral galaxy - galactic disk - edge-on - plane - Gravitational interaction - spiral arm - full moon

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه