کهکشان پیازی!

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر- اندازه های بسیار بزرگ تر را در پیوند منبع ببینید.
جرم روشن و تابناکی که در این تصویر می بینید یک کهکشان بیضیگون به نام NGC ۳۹۲۳ است. فاصله ی این کهکشان از زمین بیش از ۹۰ میلیون سال نوریست و در صورت فلکی مار باریک جای دارد.

NGC ۳۹۲۳ نمونه ای از یک کهکشان پوسته ای است که ستارگان درون هاله اش در لایه هایی جای گرفته و مرتب شده اند.

کهکشان هایی که با پوسته های هم-مرکزی از ستاره در بر گرفته شده اند پدیده هایی بسیار رایج در کیهانند و بسیاری از کهکشان های بیضیگون همین آرایش را دارند، گرچه هرگز در کهکشان های مارپیچی دیده نشده. در واقع از هر ۱۰ کهکشان بیضیگون، یکی دارای این ساختار پیاز-مانند است.

به باور اخترشناسان، این ساختارهای پیاز-مانند دستاورد همنوع‌خواری های کهکشانی هستند، فرآیندی که در آن یک کهکشان بزرگ همدم کوچکترش را می بلعد و به کام خود فرو می کشد. در این روند مرکزهای دو کهکشان با نزدیک شدن به یکدیگر شروع به نوسان پیرامون یک مرکز مشترک می کنند. این نوسان به گونه ی موجی به بیرون گسترده شده و همین پوسته های ستاره ای را در پیکره ی کهکشان پدید می آورد، درست مانند سطح یک آبگیر آرام که با به هم خوردن سطحش، موج هایی به بیرون پخش می شود.

NGC ۳۹۲۳ بیش از بیست پوسته دارد که در این تصویر تنها شماری از پوسته های بیرونی دیده می شوند. پوسته های این کهکشان بسیار ظریف تر از دیگر کهکشان های پوسته ای است و همچنین به گونه ی شگفت انگیزی متقارن نیز هستند، بر خلاف کهکشان های پوسته ای دیگر که پوسته هایی تاب خورده تر و کج تر دارند.

نگارشی از این تصویر توسط جودی اشمیت وارد رقابت های پردازش تصویر گنج های پنهان هابل شده.

واژه نامه:
elliptical galaxy - NGC 3923 - constellation of Hydra - shell galaxy - star - halo - galaxy - onion - spiral galaxy - galactic cannibalism - oscillation - Hubble’s Hidden Treasures - Judy Schmidt

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه