عکسی از نخستین راهپیمایی فضایی یک آمریکایی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
پنجاه سال پیش، در ۳ ژوئن ۱۹۶۵، ادوارد هینگیز وایت پایش را از فضاپیمای مدارگرد جمینی ۴ بیرون گذاشت و نخستین فضانورد آمریکایی نام گرفت که در فضا راهپیمایی کرد. [نخستین راهپیمایی فضایی تاریخ را الکسی لئونوف، فضانورد روسی فضانورد واسخود ۲ در ۱۸ مارس همان سال انجام داده بود-م]
در این عکس که به دست فرمانده ی ماموریت، جیمز مک‌دیویت از درون فضاپیما گرفته شده، وایت را می بینیم که راهپیمایی فضایی بر فراز اقیانوس آرام را در سومین دور مدار جمینی ۴ آغاز کرده است. بازتاب سیاره ی زمین، فضاپیما، و کابل بند نافی وایت در رُخ‌پوش طلایی رنگ کلاه او دیده می شوند.
چیزی که در دست راست وایت می بینید یک تفنگ ویژه ی مانور (HHMU) است. این دستگاه که انباشته از گاز فشرده ی اکسیژن بود، نیروی پیشران برای جابجایی فضانورد در شرایط ریزگرانش را فراهم می کرد به گونه ای که فضانورد با روشن گردن آن می توانست در فضا به پس و پیش برود.
ولی سوخت گازی تفنگ وایت تنها در ۳ دقیقه به پایان رسید و او ناچار شد ۲۳ دقیقه ی بعدی فعالیت برون‌ناوی (EVA) خود را با پیچ و تاب بدن و کشیدن بند ناف ادامه دهد.
وایت بعدها راهپیمایی تاریخی‌اش را به عنوان دلپذیرترین بخش ماموریت توصیف نمود و از لحظه ای که دستور پایان آن از سوی فضاپیما رسید به عنوان "غم انگیزترین لحظه"ی زندگی‌اش یاد کرد.


واژه نامه:
Edward White - Gemini 4 - astronaut - James McDivit - capsule - spacewalk - Pacific Ocean - Planet - Earth - tether - helmet - visor - manuevering gun - Extra Vehicular Activity

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه