قلب فریبنده یک کهکشان

در این تصویر تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل، کهکشان مسیه ۸۴ را می بینیم که به نام NGC ۴۳۷۴ نیز شناخته می شود. اخترشناس فرانسوی، شارل مسیه این کهکشان را در ۱۸ مارس ۱۷۸۱ یافت و نامش را در آخرین نگارش کاتالوگ خود وارد نمود.

ام۸۴ یک کهکشان بیضیگون (بیضوی) با فاصله ی حدود ۶۰ میلیون سال نوری از زمین است که در راستای صورت فلکی دوشیزه دیده می شود. این کهکشان در بخش مرکزی و بسیار پرجمعیت خوشه ی کهکشانی دوشیزه جای دارد، خوشه ای که بیش از ۱۰۰۰ کهکشان را در خود گنجانده.

این تصویر کل کهکشان را در بر نگرفته بلکه تنها مرکز بسیار جالب و شگفت انگیز آن با رگه های غبار و گاز یونیده اش را نشان می دهد و می توان گفت یکی از بهترین عکس هاییست که تاکنون از این منطقه گرفته شده. رصدهای پیشین با بهره از دستگاه طیف نگار تصویربرداری تلسکوپ فضایی هابل (STIS) از وجود یک سیاهچاله ی ابرپرجرم در مرکز ام۸۴ پرده برداشته بود. اخترشناسان این ابرسیاهچاله را با نقشه برداری از حرکت گازها و ستارگانی که در چنگ آن گرفتار شده اند یافتند.

ام۸۴ افزون بر قلب شگفت انگیزش، به دلیل ابرنواخترهایش هم شناخته شده است. تاکنون دو ابرنواختر در این کهکشان دیده شده. نخستین مورد به نام SN1957 در سال ۱۹۵۷، و دیگری هم به نام SN1991bg در سال ۱۹۹۱ در آن یافته شد.

واژه نامه:
core - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - galaxy - Messier 84 - NGC 4374 - Messier catalogue - Charles Messier - elliptical galaxy - Earth - constellation of Virgo - The Virgin - Virgo Cluster - Space Telescope Imaging Spectrograph - STIS - supermassive black hole - star - supernova - SN1957 - SN1991bg

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه