گردنبندی که دارد ناپدید می شود

عکس هایی که تلسکوپ فضایی هابل از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ از ابرنواختر SN 1987A گرفته بود. تصویر بزرگ تر
انفجار محبوب آسمان‌دوستان، ابرنواختر ارزشمند SN 1987A، دارد جلوه و زیبایی خود را از دست می دهد. این ابرنواختر که نخست در سال ۱۹۸۷ پدیدار شد، بسیار برای دانشمندان ارزش و اهمیت داشت زیرا به اندازه ی کافی به زمین نزدیک بود که بشود آن را به دقت و با جزییات بررسی کرد: تنها ۱۶۸۰۰۰ سال نوری دورتر از زمین، در ابر بزرگ ماژلان. [درباره اش خواندید: * بیست و پنجمین سالروز مرگ یک ستاره]

حدود ۱۵ سال پیش، موج شوک این ابرنواختر به موادی رسید که ستاره پیش از انفجارش به فضا پس زده بود. با برخورد موج شوک، ۳۰ نقطه ی چگال تر این مواد برافروخته و روشن شد و به شکل یک گردنبند مروارید در آمد که ستاره ی منفجر شده را در بر گرفته. ولی برافروختگی تنها اثر برخورد موج شوک نبود. به گفته ی کلاس فرانسون از دانشگاه استکهلم سوئد، این توده های چگال در اثر برخورد موج شوک دارند پراکنده شده و از بین می روند.

گروه وی عکس هایی که تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی، VLT) در آتاکامای شیلی میان سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۴ از این ابرنواختر گرفته بودند را بررسی کرده و دریافتند که مرواریدهای پیرامون آن روند ناپدید شدن را آغاز کرده اند؛ این بدان معناست که موج شوک از درونشان گذشته. فرانسون می گوید این رشته ی مروارید میان سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ به کلی ناپدید خواهد شد.

ولی این پایان کار ۱۹۸۷آ نخواهد بود. گروه فرانسون همچنین نقطه های روشن پراکنده ای را هم بیرون از گردنبند یافته اند که نشان می دهد این ابرنواختر دارد موادی که تاکنون ناپیدا بوده را روشن می کند. بررسی این توده ها می تواند آگاهی های بیشتری درباره ی ریشه های این درخشان ترین ابرنواختر روزگار نوین به دانشمندان بدهد.

نگارش پیش‌چاپ: arxiv.org/abs/1505.06669

در همین زمینه: * ضربه های یک ابرنواختر * رشته مروارید

واژه نامه:
supernova - SN 1987A - Earth - shock wave - star - necklace - pearl - Claes Fransson - Stockholm University - Hubble Space Telescope - Very Large Telescope -

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه