برق سبز ماه به هنگام طلوع

اگر در غروب یک روز بی ابر، خورشید را به هنگام پایین رفتن در افقی دوردست دنبال کنید، شاید بتوانید درست در لحظه ی ناپدید شدنش یک "درخش سبز" (green flash) آنی را ببینید که بالای قرصش آشکار می شود. پدیده ای که در اثر یک لحظه شکسته شدن پرتوی خود خورشید در لایه های هوای میان ما و یک افق دوردست و پایین رخ می دهد.
به هنگام سر زدن آفتاب در بامداد هم می توانید درخش سبز را ببینید ولی یافتن جا و زمان دقیق برای نگاه کردن به خورشیدی که می خواهد از پشت افق بالا بیاید کمی سخت تر است. از آن هم سخت تر، دیدن چنین چیزی برای ماهِ در حال طلوع است که کم نورتر از خورشید هست.
ولی عکاس این تصویر در روز دوم ژوئن، توانست با برنامه ریزی دقیق از رصدخانه ی صخره ی بچه ها در جزیره ی لاپالمای جزایر قناری، نماهایی از درخش سبز روی لبه ی بالای قرص کامل ماه بگیرد.
این نمای بلندِ تله فوتو که کمی رو به جنوب خاور گرفته شده، ماه را در حال بالا آمدن بر فراز کوه ها و دریایی از ابر نشان می دهد.
گنبدهای رصدخانه ی تیده هم که از نور خورشید روشن شده اند در بالای کوه های جزیره ی تنریف، به فاصله ی حدود ۱۴۳ کیلومتر دورتر به چشم می خورند.

در همین زمینه: * درخشش سبز و نادر خورشید * برق سبز ماه 
و: * طیفی از خورشید که در حالت عادی دیده نمی شود

واژه نامه:
Green Flash - Moonrise - sunset - refract - sunrise - Sun - Moon - Full Moon - telephoto - Roque de los Muchachos Observatory - Canary Island - Teide Observatory - Tenerife

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه