عکس آماتوری شگفت انگیز از ایستگاه فضایی در برابر ماه

عکاس نجومی آماتور، دیلان اودانل، این عکس را از قرص ماه در حالی گرفت که ایستگاه فضایی بین المللی داشت با سرعت ۲۸۸۰۰ کیلومتر بر ساعت از برابر آن می گذشت. با چنین سرعتی، اودانل تنها حدود یک سوم ثانیه فرصت داشت تا این آزمایشگاه پژوهشی بی‌وزن را پیش از آن که از روی ماه بگذرد و به سیاهی فضا بازگردد به تصویر بکشد.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر (۲.۷۸ مگ)
دیلان این چشم انداز را از خلیج بایرون در نیوساوث ویلز، خاوری ترین نقطه ی استرالیا گرفت، جایی دور از شهرهای بزرگ و با آلودگی نوری اندک.

عکس در روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ ساعت ۱۹:۵۴ به وقت محلی گرفته شده. در آن هنگام، ایستگاه فضایی در بلندای ۴۰۰ کیلومتری بر فراز اقیانوس آرام بود. اودانل یک دوربین معمولی را پشت یک تلسکوپ ۲۳۰۰ میلیمتری با نسبت کانونی ۱۰ جای داد و در همان اندک زمانی که برای گذر ایستگاه فرصت داشت، به امید بهترین تصویر، چندین عکس پیاپی گرفت.

وی با بهره از ابزارهای رایگان عکاسی نجومی، پنج عکس که پیش و پس از آغاز گذر ایستگاه از ماه گرفته بود را برای بهبود وضوح و تیزی تصویر، پردازش کرد، فرآیندی که به نام پُشته سازی (stacking) شناخته می شود. در پایان، برای نمایان تر شدن ساختارهای رنگارنگ سطح ماه، رنگ ها را هم سیرتر کرد.

به گفته ی خود دیلان، این نخستین تصویر ایستگاه است که وی منتشر کرده: «من عکس های بسیار گوناگونی می گیرم ولی ایستگاه فضایی بین المللی یک هدف شگفت انگیز است و مدت بسیاری آرزوی عکاسی از آن را داشته ام.»

خود شما هم می توانید مجموعه ی مداری ایستگاه را در آسمان بیابید. این کار از آن چه فکر می کنید آسان تر است. ایستگاه را بدون ابزار ویژه ای می توان در حالی که دارد از آسمان بالای سرتان می گذرد پیدا کنید و به تصویر بکشید. به دلیل سریع بودن ایستگاه، بخش دشوار در کارِ یافتنش اینست که بدانید کِی و به کجا نگاه کنید. ردگیر سازمان فضایی اروپا (ESA’s tracker) جای ایستگاه را در هر زمانی به شما نشان می دهد. می توانید با نام نویسی در پیوند زیر، برای جایی که زندگی می کنید از این ردگیر آگاه‌سازی دریافت کنید: spotthestation.nasa.gov

همین که فهمیدید کجا را نگاه کنید، در انتظار آمدنش بنشینید. ایستگاه همانند یک ستاره ی بسیار روشن یا یک هواپیما در آسمان دیده می شود. برای عکس های ساده تر بدون پس زمینه ی ماه، دوربین را روی یک سه پایه بگذارید و سرعت دیافراگم را برای یک نوردهی بلندِ تقریبا یک دقیقه ای تنظیم کنید. ایستگاه همیشه از باختر می آید و همچون ردی سپید در عکس پدیدار خواهد شد.

در همین زمینه ببینید: * ایستگاه فضایی روی خط پایانگر ماه 

واژه نامه:
Moon - Dylan O’Donnell - International Space Station - Byron Bay - New South Wales - Australia - light pollution - Pacific Ocean - astrophotography - sharpness - stacking - ESA - tracker -

منبع: ESA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه