نخستین تصویر از پیکره کوچک نیکس، ماه پلوتو

فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا به هنگام پیش روی به سوی نیکس، ماه کوچک پلوتو، با دوربین شناسایی برد بلند خود (لوری، LORRI) این عکس را از آن گرفت که ویژگی هایی به کوچکی ۶ کیلومتر را برای دانشمندان ماموریت نمایان کرده.
به باور دانشمندان، ما در این عکس داریم به یک سرِ جرمی دراز و کشیده با قطر نزدیک به ۴۰ کیلومتر نگاه می کنیم. این عکس در روز ۱۳ ژوییه و از فاصله ی حدود ۵۹۰ هزار کیلومتری نیکس گرفته شده. 

با آن که وضوح این تصویر به نظر کم می آید، ولی فراموش نکنید که در نماهای گذشته، نیکس چیزی بیش از یک نقطه ی روشن نزدیک پلوتو نبود. [ببینید: * هابل پنجمین "ماه" را برای پلوتو پیدا کرد]

آلن استرن، سربازرس نیوهورایزنز در گفتگوی رسانه ای روز ۱۷ ژوییه با اشاره به کیفیت این تصویر نیکس گفت: «بیایید انتظارات بجایی داشته باشیم: تا همین سه ماه پیش، ما عکسی به خوبی نماهای کنونی از پلوتو هم نداشتیم. و در واقع پیکسل هایی که اکنون از نیکس می بینیم به اندازه ی چیزیست که از روی زمین از پلوتو می دیدیم.»

به گفته ی استرن، نیوهورایزنز نماهای بهتری از نیکس گرفته که به زودی دریافت خواهد شد، ولی گروه آن ها با همین نما هم توانسته به جزییاتی درباره ی نیکس پی ببرد: «ما می توانیم از روی این عکس درخشندگی نیکس را اندازه بگیریم که چیزی میان درخشندگی پلوتو و شارون است. پهنای آن نصف درازای آنست و در این تصویر درست داریم از یک سرش آن را می بینیم. با رسیدن عکس های بیشتری از نیکس به زمین، چیزهای بیشتری در باره ی آن خواهیم دانست.»

نمای نیوهورایزنز از هیدرا، ماه دیگر پلوتو را هم اینجا دیده بودید: * نخستین تصویر از پیکره کوچک و سیب زمینی-شکل هیدرا، ماه پلوتو  

واژه نامه:
Pluto - Nix - New Horizons - Long Range Reconnaissance Imager - Alan Stern - Earth - Charon

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه