نخستین پرتابی که از کیپ کاناورال انجام شد

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در سال ۱۹۵۰، همین هفته از ماه ژوییه، با پرتاب نخستین موشک از پایگاه کیپ کاناورال، فلوریدا فصل نوینی در پروازهای فضایی آغاز شد: پرتاب موشک بامپر وی-۲ (یا Bumper V-2).
موشک بامپر وی-۲ که آن را در این تصویر می بینید، یک موشک دو-مرحله ای با طرح بلندپروازانه بود که از جایگذاری یک راکت WAC Corporal بر بالای یک موشک وی-۲ درست شده بود.
بخش یا مرحله ی بالایی آن می توانست تا فرازهای حدود ۴۰۰ کیلومتری بالا برود. این فراز که حتی شاتل های فضایی هم به آن نمی رسیدند، به عنوان یک رکورد ثبت شده.
بامپر وی-۲ که با مدیریت شرکت جنرال الکتریک به فضا پرتاب شد، در اصل برای آزمودن سامانه های موشکی و پژوهش در لایه های بالای جو به کار می رفت. موشک های بامپر وی-۲ بارهای (محموله ها ی) کوچکی با خود می بردند که به آن ها اجازه می داد ویژگی هایی مانند دمای هوا و برخوردهای پرتوهای کیهانی را بسنجند و اندازه بگیرند.
هفت سال بعد، شوروی موشک های اسپوتنیک ۱ و اسپوتنیک ۲، نخستین ماهواره هایی که وارد مدار زمین شدند را به فضا فرستاد و همین آمریکا را واداشت تا در پاسخ، سازمان ناسا را بنیان بگذارد.

واژه نامه:
flight began - rocket - Cape Canaveral - Bumper V-2 - V-2 - missile - WAC Corporal - Space Shuttle - General Electric Company - upper atmosphere - cosmic ray - Soviet Union - Sputnik I - Sputnik II - satellite - Earth - NASA

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه