نقص نیوهورایزنز تاثیری بر ماموریت آن در گذشتن از کنار پلوتو نخواهد داشت

* فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا با وجود نقصی که دو روز پیش در آن رخ داد، برای گذر تاریخی از کنار پلوتو در هفته ی آینده آماده خواهد بود.

فضاپیمای نیوهورایزنز یا افق های نو در پی یک ناهنجاری در برنامه هایش در روز شنبه (۴ ژوییه)، به یک حالت امن پیشگیرانه (safe mode) فرو رفت، ولی گویا مشکل جدی نبود و اکنون برطرف شده است. گردانندگان نیوهورایزنز می گویند این کاوشگر باید بتواند تا روز سه شنبه (۷ ژوییه)، درست یک هفته پیش از آن که به عنوان نخستین کاوشگر، از کنار پلوتو بگذرد، کارکردهای علمی معمول خود را از سر بگیرد.

اعضای گروه ماموریت در به روزرسانی روز یکشنبه، ۵ ژوییه نوشتند: «در بررسی ناهنجاری‌ای که باعث شد نیوهورایزنز در روز ۴ ژوییه به حالت امن وارد شود به این نتیجه رسیدیم که هیچ نقص نرم افزاری یا سخت افزاری در فضاپیما رخ نداده بوده. علت زمینه ای این رویداد یک آشفتگی زمان‌بندی با ردیابی دشوار در رشته فرمان های داده شده به فضاپیما بود که به هنگام عملیات آماده سازی برای گذر از کنار پلوتو به آن داده می شد. اکنون دیگر برای بقیه ی مسیر تا پلوتو، برنامه ای برای چنین عملیاتی نداریم.»

به گفته ی اعضای گروه، اگر فضاپیما به راستی در روز سه شنبه به طور کامل به وضعیت عادی برگردد، تاثیر ناهنجاری روز ۴ ژوییه بر داده های علمی دریافتی از فضاپیما کمینه خواهد بود.

آلن استرن، سربازرس نیوهورایزنزاز بنیاد پژوهشی جنوب باختر در بولدر کلرادو می گوید: «به زبان علمی، ناهنجاری پیش آمده حتی در اندازه ی تغییر A+ به A هم نخواهد بود.»

واژه نامه:
NASA - New Horizons - Pluto - safe mode - Alan Stern - Southwest Research Institute

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه