یکی از زیباترین نماهای شب قطبی امسال

این تصویر در دو اندازه ی بزرگ، بسیار بزرگ تر
این یکی از بهترین چشم اندازهای آسمان در این شب بلند بوده.
در بخش هایی از جنوبگان، چالش دیگری که [به جز سرما] باید به هنگام زمستان با آن روبرو شد اینست که خورشید می تواند هفته ها زیر افق بماند و بالا نیاید.
در ایستگاه ژونگ شان چین [در قطب جنوب]، مردم گاهی برای عکس گرفتن از یک آسمان شبانه ی زیبا خود را به خطر می اندازند. نمایی که اینجا می بینید در یکی از همین ماجراجویی ها، در نیمه های ماه ژوییه، درست پیش از پایان این شب قطبی به تصویر کشیده شده.
در این نما که با لنز میدان گسترده (لنز واید) رو به بالا گرفته شده، زمین را هم در پایین چشم انداز و هم در بالای آن می بینیم.
در پیش زمینه ی چشم انداز یکی از دوستان را می بینیم که او هم سرگرم عکاسی است. دورتر از او، یک گیرنده ی ماهواره ی کروی و چند آسیاب بادی (توربین بادی) به چشم می خورد.
در دوردست، تک ستارگان بیشمار آسمان شبانه را آراسته اند که از میان آن ها می توان دو ستاره ی شباهنگ (شعرای یمانی) و سهیل را نام برد. 
در ژرفای آسمانِ پس زمینه هم نوار مرکزی کهکشان راه شیری را می بینیم که از این افق تا آن افق کشیده شده.
از همه ی این ها دورتر، ابرهای کوچک و بزرگ ماژلانی، ماهواره های کهکشان غول پیکر خودمان هستند که همانند دو لکه نزدیک افق دیده می شوند. 

یک ستاره در هفت آسمان: * گفتنی است که شفق های رنگارنگ قطبی هم در دو سوی چارچوب دیده می شود.

در همین زمینه:رد ستارگان در یک "شب ۲۴ ساعته" 

واژه نامه:
Antarctica - Sun - Zhongshan Station - polar night - wide angle lens - satellite receiver - windmill - star - Sirius - Canopus - central band - Milky Way Galaxy - Large Magellanic Cloud - Small Magellanic Cloud - satellite galaxy

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه