دلهره در واپسین روزها! قطع ناگهانی ارتباط با فضاپیمای نیوهورایزنز!

* ناسا بعد از ظهر دیروز، ۴ ژوییه، تنها ۹ روز پیش از رویارویی تاریخی با پلوتو، به مدت یک ساعت و ۲۰ دقیقه ارتباطش را با فضاپیمای نیوهورایزنز از دست داد. البته اکنون ارتباط دوباره برقرار شده و فضاپیما در شرایط خوب به سر می برد.

تماس ها با فضاپیما ناگهان در ساعت ۱۷:۵۴ به وقت گرینویچ قطع شد و برقراری دوباره اش از راه "شبکه ی فضای دوردست" ناسا تا ۱۹:۱۵ گرینویچ به درازا کشید. در این مدت دلهره آور، فضاپیما ارتباطی با گروه کنترل نداشت ولی به گفته ی مقام های ناسا، خلبان خودکار فضاپیما مشکل را شناسایی کرد و کاری که برایش برنامه ریزی شده بود را انجام داد: جابجایی از رایانه ی اصلی به رایانه ی پشتیبان (backup). خلبان خودکار سپس به نسخه ی پشتیبان فرمان داد تا نیوهورایزنز را به "حالت امن" (safe mode) ببرد -وضعیتی که همه ی کارکردهای غیرضروری متوقف می شوند- و ارتباطش را دوباره با زمین برقرار سازد.
برداشت هنری از فضاپیمای نیو هورایزنز در کنار پلوتو و ماه هایش. ناسا دیروز به مدت کوتاهی ازتباطش با نیوهورایزنز را از دست داد. تماس ها اکنون دوباره برقرار شده ولی گردآوری داده های علمی به طور موقت متوقف شده است.
پیروزی! ما اکنون دوباره با فضاپیما در تماسیم و مهندسان داده های دوری‌سنجی را زیر نظر گرفته اند تا به علت مشکل پی ببرند. نیوهورایزنز اینک حدود ۴.۹ میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد. با توجه به این که درنگ ارتباطی ناشی از این فاصله، ۸.۸ ساعت است، انتظار می رود شناسایی مشکل و حل کامل آن یک تا چند روز زمان ببرد. در این مدت نیوهورایزنز توانایی گردآوری داده های علمی را نخواهد داشت. اگر بخواهیم نیمه ی پر لیوان را ببینیم باید بگوییم خوب شد که این اتفاق اکنون افتاد نه ۹ روز دیگر.

فضاپیمای ۷۰۰ میلیون دلاری نیوهورایزنز در روز ۱۴ ژوییه ساعت ۷:۴۹:۵۷ بامداد به وقت ساحل خاوری آمریکا از فاصله ی ۱۲۵۰۰ کیلومتری پلوتو خواهد گذشت.

واژه نامه:
NASA - New Horizons - Pluto - Deep Space Network - backup computer - safe mode - Earth -

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه