آسمان زیبای شامگاه بر فراز بندرگاه

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در سمت چپ این درخت بلندبالا پدیده ای دیده می شود که به تازگی شور و هیجان بسیاری با خود آورده: دنباله دار پان استارز که اگر خوب دقت کنید، می توانید آن را با دو دُمش ببینید.
این دنباله دار در ماه ژوییه به اندازه ی چشمگیری بر درخشش خود افزوده و به تازگی هم نزدیک ترین نقطه ی مدارش به زمین را پشت سر گذاشته است.
درخت زیبا و تندیس‌واری که در مرکز چشم انداز قد برافراشته یک کاج مطبق جزیره ی نورفولک است، و دو درخت پوهوتوکاوا (درخت کریسمس نیوزیلندی) هم در دو سویش آن را همراهی می کنند.
بر فراز درختان، بسیار دورتر از آن ها، ناهید تابناک را می بینیم با هلال ماه که از آن هم تابناک ترست. اگر باز هم دقیق تر شوید، مشتری را نیز خواهید یافت که خود را در لابلای شاخه های کاج پنهان کرده.
این عکس چند روز پیش در پارک فرگوسن نیوزیلند، رو به ورودی بندر تائورانگا گرفته شده. در تصویر دوم، نام همه ی پدیده ها و جایگاه های گفته شده به چشم انداز افزوده شده است.
دنباله دار پان استارز (C/2014 Q1) که به آرامی دارد از خورشید و زمین دور می شود، در روزها و هفته های آینده در آسمان نیمکره ی جنوبی بالا و بالاتر خواهد آمد و همزمان از فروغش نیز کاسته خواهد شد تا سرانجام به کلی از دیده ها پنهان گردد.

واژه نامه:
Comet PanSTARRS - Moon - Venus - tail - comet - Earth - Norfolk Island - Pine - Pohutukaw - Jupiter - Tauranga Harbour - C/2014 Q1 - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه