"قلب" پلوتو با نزدیک شدن فضاپیما به تپش افتاده

* با گذشت بیش از نه سال و پیمودن حدود ۵ میلیارد کیلومتر برای رسیدن به پلوتو، اکنون زمان نمایش برای فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا فرارسیده و مشاهده ی علمی روند گذشتن از کنار پلوتو به طور رسمی آغاز شده است.
این تصویر پلوتو در روز ۸ ژوییه از دوربین شناسایی برد بلند فضاپیمای نیوهورایزنز (لوری، LORRI) دریافت شده و داده های رنگی کم-وضوح ترِ دستگاه رالف فضاپیما (Ralph) هم به آن افزوده شده است.  اندازه ی کمی بزرگ تر
در ساعت های آغازین بامداد ۸ ژوییه، این نمای تازه از پلوتو به دست دانشمندان ماموریت نیوهورایزنز زسید -پرجزییات ترین نمایی که تاکنون از دوربین شناسایی برد بلند فضاپیما (لوری، LORRI) دریافت شده. این عکس در روز ۷ ژوییه گرفته شده بود، زمانی که فضاپیما تنها کمتر از ۸ میلیون کیلومتر با پلوتو فاصله داشت و نخستین عکسیست که پس از ناهنجاری ۴ ژوییه دریافت شده، نقصی که باعث شد فضاپیما به حالت امن (safe mode) وارد شود.

در این عکس تقریبا همان ناحیه ای از پلوتو دیده می شود که به هنگام گذشتن نیوهورایزنز از نزدیک ترین فاصله ی آن در روز ۱۴ ژوییه، رو به فضاپیما خواهد بود. این سمت پلوتو به سه منطقه ی گسترده با درخشش های گوناگون بخش شده. نمایان ترین آن ها یک بخش کشیده ی تیره روی استوا است که به گونه ی غیررسمی به نام "نهنگ" نامیده شده و همچنین یک ناحیه ی روشن "قلب"-مانند به پهنای حدود ۲۰۰۰ کیلومتر در سمت راست. بالای این دو بخش هم یک ناحیه ی قطبی با روشنی میانگین جای گرفته.

جف مور، رهبر گروه زمین شناسی، ژئوفیزیک و تصویربرداری در مرکز پژوهشی ایمز ناسا می گوید: «دفعه ی بعد ما این بخش پلوتو را به هنگام گذر از نزدیک ترین فاصله خواهیم دید، [و] یه تکه از این ناحیه با وضوحی در حدود ۵۰۰ برابر بیشتر از چیزی که امروز می بینیم به تصویر کشیده خواهد شد. این باورنکردنی خواهد بود!»

واژه نامه:
Pluto - NASA- New Horizons- flyby - Long Range Reconnaissance Imager- LORRI- safe mode equator - the whale - Jeff Moore- Geology, Geophysics and Imaging Team - Ames Research Center - Ralph instrument

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه