کوهی درون یک خندق روی سطح شارون

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در چارچوب سمت راست این تصویر، بزرگنمایی بخشی از سطح شارون، بزرگ ترین ماه پلوتو را می بینیم که ساختاری شگفت‌انگیز را در خود جای داده: یک فرورفتگی با کوهی در میانش. این ساختار را در گوشه ی بالا، سمت چپ نمای سمت راست می توانید به خوبی ببینید.

درازای این چارچوب حدود ۳۹۰ کیلومتر است و در آن چند دهانه هم دیده می شود. جف مور از مرکز پژوهشی ایمز ناسا در مافت‌فیلد کالیفرنیا و رهبر گروه زمین شناسی، ژئوفیزیک، و تصویربرداری نیوهورایزنز می گوید: «فریبنده ترین ساختار این ناحیه یک کوه بزرگ است که درون یک خندق جای گرفته. این ساختاریست که زمین شناسان را شگفت زده و بر جا میخکوب کرده است.»

این تصویر پیش-نمایشی از چیزیست که در آینده در نماهای نزدیکی که نیوهورایزنز از سطح این ماه بزرگ گرفته خواهیم دید. این تصویر به شدت فشرده و کم حجم شده؛ انتظار می رود هنگامی که داده های دوربین شناسایی برد بلند نیوهورایزنز (لوری، LORRI) به طور کامل دریافت شد، نگارش های واضح تری از آن را ببینیم.

در سمت چپ، جایگاه تقریبی چشم انداز درون چارچوب سمت راست بر روی سطح شارون نشان داده شده. عکس خود شارون را اینجا دیده بودید: * ساختارهای سطح شارون، ماه پلوتو

این عکس در حدود ساعت ۱۰:۳۰ به وقت جهانی روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵، حدود ۱.۵ ساعت پیش از نزدیک ترین گذر، و از فاصله ی ۷۹ هزار کیلومتری شارون گرفته شده.

واژه نامه:
Pluto - moon - Charon - crater - mountain - moat - Jeff Moore with NASA - Ames Research Center - New Horizons - Geology, Geophysics and Imaging - NASA - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - Earth -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه