تازه ترین نماهای پلوتو (۱ تا ۳ ژوییه)

* این ها تازه ترین نماهای پُروضوح از پلوتو هستند که توسط فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا گرفته شده.

چنان چه می بینید، در یکی از آن ها چهار لکه ی تیره ی اسرارآمیز روی استوای پلوتو که جهان را به تخیل واداشته نیز دیده می شود. نیوهورایزنز این سه عکس را با دوربین شناسایی برد بلند خود (لوری، LORRI)، در روزهای میان ۱ و۳ ژوییه ی ۲۰۱۵ گرفته بود، پیش از آن که در پی ناهنجاری ۴ ژوییه، به حالت امن (safe mode) برود.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در نمای سمت چپ، یک ناحیه ی گسترده ی روشن را در سمت راست قرص پلوتو می بینیم، روی نیمکره ای از آن که در گذر روز ۱۴ ژوییه رو به فضاپیما خواهد بود. هر سه نما با هم سرتاسر سطح تیره ای که همچون کمربندی، بیشتر ناحیه ی استوای پلوتو را در بر گرفته می پوشانند. انتهای باختری این کمربند (نمای راست) گسسته شده و به شکل چند لکه ی تیره ی پشت سر هم و با فاصله ی برابر در آمده است. بزرگی هر یک از این لکه ها صدها مایل است و نخستین بار در نماهایی که نیوهورایزنز در اواخر ژوئن گرفته بود دیده شدند.

با نزدیک تر شدن فضاپیما، جزییات فریبنده ی تازه ای بر روی سطح روشن شمال این کمربند تیره در حال آشکار شدن است، به ویژه یک رشته لکه ی تیره و روشن که در نمای سمت راست، آشکارا درست زیر مرکز قرص پلوتو دیده می شود. در هر سه ی این نماهای سیاه و سفید، لبه ی پایینی پلوتو ناهموار دیده می شود که دلیلش فرایند پردازش تصویر است.
نگارش رنگی از نمای روز ۳ ژوییه
در نمودارهای پیوست، جهت‌گیری پلوتو نشان داده شده و در آن ها، قطب شمال پلوتو و استوای آن را می بینیم با نیمروزان یا نصف النهار مرکزی‌اش که از قطب تا قطب آن کشیده شده.

نگارش رنگی از نمای گرفته شده در روز ۳ ژوئیه را هم اینجا می بینید. این نما با افزودن داده های رنگی‌ای درست شده که دستگاه رالف (Ralph) چند روز پیش گرد آورده بود.

واژه نامه:
Pluto - NASA - New Horizons - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - anomaly - safe mode - hemisphere - equatorial region - image processing - orientation - north pole - equator - meridian - Ralph

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه