تیرهای شهاب در شب بی مهتاب

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
آیا تاکنون به تماشای بارش شهابی برساوشی نشسته اید؟
اگرچه زمان پیش بینی شده ی اوج این بارش دیشب بود، ولی فعالیتش باید امشب (۱۳/۱۴ اوت) هم ادامه داشته باشد و بهترین شرایط برای لذت بردن از آن، نگاه کردن به بالای آسمانی صاف و تاریک به هنگام نیمه شب خواهد بود.
گفتنی است امتیاز بارش برساوشی امسال اینست که فعالیتش در شب های نزدیک به ماه نوی ۱۴ اوت رخ می دهد. از آنجایی که ماه در شب های نزدیک به نو شدن به هنگام سپیده دم سر می زند، پس در زمان فعالیت بارش، آسمان بدون ماه خواهد بود و بسیاری از شهاب های کم نورتر آسان تر و بدون مزاحمت مهتاب دیده خواهند شد.
آخرین باری که بارش برساوشی نزدیک به نو شدن ماه رخ داد سال ۲۰۱۳ بود. نماهایی که تصویر امروز از همگذاری آن ها پدید آمده در همان سال، از آسمان تاریک و بی مهتاب جزیره ی هوار نزدیک ساحل کرواسی گرفته شدند.
در میدان گسترده ی این تصویر همنهاده، ۶۷ شهاب را می بینیم که دارند از صورت فلکی قهرمانانه ی برساوش -کانون این بارش- و در شب های ۸-۱۰ اوت ۲۰۱۳ بر پس زمینه ای از کهکشان راه شیری و نور کم سوی برجگاهی (منطقه البروجی) بر زمین می بارند.
[نور برجگاهی همان نور خورشید است که توسط گرد و غبار موجود در صفحه ی برجگاهی (دایره البروجی)ِ سامانه ی خورشیدی پراکنده شده و به چشم ما رسیده.]
بارش برساوشی بی مهتاب بعدی در اوت ۲۰۱۸ رخ خواهد داد.

واژه نامه:
Perseid meteor shower - New Moon - meteor - moonlight - Hvar Island - constellation Perseus - radiant - zodiacal light - Milky Way

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه