عکس های تازه فضاپیمای داون از کوه مخروطی و دهانه های سرس

* در تازه ترین عکس هایی که فضاپیمای داون ناسا (سپیده دم، Dawn) از سیاره ی کوتوله ی سرس فرستاده، ساختارهای سطح این دنیای کوچک با جزییاتی بی سابقه دیده می شوند از جمله کوه بلند و مخروطی آن؛ سازندهای دهانه ای آن و ویژگی های زنجیره ای باریکش.

مارک ریمن، سرمهندس و مدیر ماموریت داون در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «داون در این مدار تازه هم مانند مدار نقشه برداری پیشین، بی وقفه کاوش های جاه‌طلبانه اش را به پیش می برد و جزییات تازه ی شگفت انگیزی از این سیاره ی کوتوله ی فریبنده را برایمان آشکار می نماید.»
عکسی که فضاپیمای داون ناسا از فاصله ی ۱۴۷۰ کیلومتری، از کوه بلند و مخروطی سرس گرفته. این کوه، در نیمکره ی جنوبی سرس جای دارد و بلندیش به ۶ کیلومتر می رسد. مرز محیط پایه ی آن به خوبی نمایان است و تقریبا هیچ توده ی انباشته ای روی شیب آن که رگه هایی روشن دارد به چشم نمی خورد.  این کوه را از زاویه هایی دیگر در این دو جا هم دیده بودید: * یک کوه شگفت انگیز بر روی سرس * ویدیویی تازه از پرواز بر فراز سرس- تصویر بزرگ تر  
داون در مدار کنونی‌اش که در فراز ۱۴۷۰ کیلومتری سطح سرس است، به ۱۱ روز زمان نیاز دارد تا از سرتاسر سطح سرس عکس بگیرد. در هر ۱۱ روز، داون ۱۴ بار به گرد سرس می چرخد. این فضاپیما در دو ماه آینده شش بار از کل سطح سرس نقشه برداری خواهد کرد.

فضاپیمای داون ناسا این عکس را از دهانه ی Gaue روی سرس گرفته، همان
دهانه ی بزرگی که پایین تصویر دیده می شود. Gaue نام یکی از خدایان اقوام
ژرمن بود که به هنگام برداشت چاودار به او پیشکش هایی می کردند.
تصویر بزرگ تر
فضاپیمای داون برای نقشه برداری فراگیر از سطح سرس، از دوربین تنظیم شونده ی خود بهره می گیرد که مدل سازی سه بعدی را امکان پذیر می سازد. هر یک از تصاویر این مدار وضوحی به اندازه ی ۱۴۰ متر در هر پیکسل دارد و کمتر از ۱ درصد سطح سرس را می پوشاند.

در همین زمان، طیف سنج نقشه بردار فروسرخ و نور دیدنی داون (VIR) هم به گردآوری داده هایی می پردازد که شناخت دانشمندان از کانی های سطح سرس را بیشتر خواهند کرد.

مهندسان و دانشمندان همچنین اندازه گیری های خود از میدان گرانش سرس را هم پالایش می کنند، چیزی که به برنامه ریزان ماموریت کمک خواهد کرد تا از پیش، مدار بعدی -پایین ترین مدار- را طراحی کنند. داون در اواخر ماه اکتبر عملیات مارپیچی رفتن به مدار پایانی که در فراز ۳۷۵ کیلومتری سطح سرس خواهد بود را آغاز می کند.

داون نخستین فضاپیماییست که از یک سیاره ی کوتوله بازدید کرده و همچنین نخستین فضاپیماییست که به گرد دو جرم بیرون از سامانه ی ماه و زمین چرخیده. این کاوشگر در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به مدت ۱۴ ماه در مدار پیش-سیاره ی وستا بود و پس از جدا شدن از آن، در ۶ مارس ۲۰۱۵ به سرس رسید.
در این عکس که توسط فضاپیمای داون ناسا گرفته شده، برآمدگی یک کوه را نزدیک پایین، چپ می بینیم. این کوه در مرکز دهانه ی ارورا روی سرس جای دارد. گفتنی است که اورْوَرا یا اورْوَرَ (Urvara) نامش را از نماد باروری در فرهنگ باستانی هندوایرانی گرفته: گیاهان در اوستا و زمین های حاصلخیز در ریگ‌وِدا. تصویر بزرگ تر
واژه نامه:
Ceres - NASA - Dawn spacecraft - mapping orbit - dwarf planet - Marc Rayman - Jet Propulsion Laboratory - infrared - mapping spectrometer - mineral - gravity field - solar system - protoplanet - Vesta - conical mountain - perimeter - Urvara crater - Gaue crater - Germanic goddess - rye

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه