کمان سرخ پروتونی بر فراز میشیگان

این چشم انداز زیبا تنها یک شفق قطبی کم داشت.
در اواخر ماه اوت گذشته، پیش بینی ها نشان می دادند که به زودی شفق های قطبی سبز زیبایی آسمان شبانه را روشن خواهند کرد.
بر پایه ی همین پیش بینی، عکاس نجومی، کن ویلیامز هم برای به تصویر کشیدن شفق ها، چشم اندازی را برگزیده و جایگاه عکاسی خود را هم آماده کرد ه بود. وی سوار خودرویش شد تا پس از پیمودن پنج ساعت در شبه جزیره ی شمالی پنسیلوانیا، به این جایگاه سری و پنهان خود برسد ولی خبر نداشت که شانس تازه دارد به او رو می کند.
وی داشت خود را برای عکاسی آماده می کرد که یک "کمان پروتونی" -گونه ای شفق کمیاب- در آسمان پدیدار شد. این کمان سرخ فام تنها حدود ۱۵ دقیقه دوام آورد، ولی همین هم کافی بود تا با یک نوردهی ۳۰ ثانیه ای به تصویر کشیده شود.
کمان های پروتونی همان گونه که از نامشان پیداست، توسط الکترون ها پدید نمی آیند، بلکه از بمباران جو زمین توسط پروتون ها که از الکترون ها سنگین ترند ولی مانند آن ها از یک رویداد پرانرژی روی خورشید سرچشمه گرفته اند پدید می آیند.
در این تصویر، روشنایی زردفامی که در افق دیده می شود نور چراغ های شهر مارکیوت در میشیگان آمریکاست. در پیش زمینه ی چشم انداز، دریاچه ی سوپریور را می بینید که سنگ های کف آن از نور یک چراغ قوه ی ال‌ای‌دی (LED) به رنگ های آبی و زرد در آمده اند.
نوار کهکشان راه شیری نیز در سمت چپ کمان پروتونی آسمان را آراسته.

واژه نامه:
aurora - astrophotographer - Upper Peninsula of Michigan - proton arc - exposure - electron - proton - Earth - Sun - Marquette - Lake Superior - LED - flashlight - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه