نماهایی از آخرین دیدار فضاپیمای کاسینی با دیونه، ماه کیوان

* در تصاویر تازه ای که فضاپیمای کاسینی ناسا به هنگام واپسین دیدار نزدیکش با دیونه، ماه کیوان گرفته، چشم اندازی ناهموار و یخ زده نمایان شده است. در دو تا از عکس های این دیدار، سطح دیونه با بهترین وضوح تا این زمان ثبت شده است.
در این عکس که فضاپیمای کاسینی ناسا درست پیش از واپسین دیدار نزدیکش با دیونه در ۱۷ اوت ۲۰۱۵ گرفته، این ماه یخ زده را در پیش زمینه و کیوان غول پیکر را هم در پس زمینه می بینیم. تصویر بزرگ تر
کاسینی در ساعت ۱۱:۳۳ بامداد روز ۱۷ اوت (به وقت اقیانوس آرام) از فاصله ی ۴۷۴ کیلومتری سطح دیونه گذشت. این پنجمین دیدار نزدیک کاسینی با دیونه در ماموریت درازمدتش در سامانه ی کیوان بود ولی نزدیک ترینش نبود. نزدیک ترین آن ها در سال ۲۰۱۱، از فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری انجام شده بود.

کارولین پورکو، رهبر گروه تصویربرداری کاسینی در بنیاد دانش فضایی در بولدر کلرادو می گوید: «من -می دانم مانند همه- با نگاه کردن به این عکس های فریبنده و چشم نواز از سطح و هلال دیونه، و دانستن این که واپسین نماهاییست که تا زمانی دراز، از این دنیای دوردست خواهیم دید تکان خوردم. کاسینی در این واپسین بار هم صادقانه گنجینه ای دیگر از داده های باورنکردنی را برایمان فرستاد. چقدر ما خوش شانس بوده ایم.»

هدف اصلی دانشمندان در این دیدار، گردآوری داده های گرانشی بود نه تصویربرداری. این باعث شد گرفتن عکس ها دشوار شود زیرا جهت گیری فضاپیما در کنترل دوربینش نبود.

این عکس را کاسینی در واپسین دیدار نزدیکش با دیونه گرفته و این ماه یخزده
را در برابر کیوان و حلقه های یخی ‌اش نشان می دهد.
تیلمان دنک، دانشمند همکار پروژه ی کاسینی در دانشگاه آزاد برلین هم می گوید: «زمان ما تنها به اندازه ای بود که بتوانیم چند عکس خوب با وضوح بالا از سطح بگیریم. ما توانستیم از بازتاب نور خورشید از روی حلقه های کیوان به عنوان یک چشمه ی کمکی نور بهره بگیریم. این نور در شماری از عکس ها، جزییات بخش های سایه گرفته را برایمان آشکار کرد.»

دانشمندان کاسینی داده هایی که از آزمایش های گرانشی و ابزارهای علمی مغناطکره و پلاسمای کاسینی به دست آمده را تا چند ماه آینده بررسی خواهند کرد و به جستجوی سرنخ هایی درباره ی ساختار درونی دیونه و فرآیندهایی که بر سطح آن اثر می گذارد خواهند پرداخت.

تنها تعداد انگشت شماری از دیدارهای نزدیک کاسینی با ماه های بزرگ و یخ زده ی کیوان باقی مانده است. این فضاپیما برای سه دیدار دیگر با انسلادوس، ماهی که از نظر زمین‌شناختی فعال است برنامه دارد که آن ها را در روزهای ۱۴ و ۲۸ اکتبر و ۱۹ دسامبر انجام خواهد داد. در دیدار ۲۸ اکتبر، کاسینی بسیار به انسلادوس نزدیک خواهد شد و از فاصله ی اندک ۴۹ کیلومتری سطح آن خواهد گذشت. در آن زمان، فضاپیما ژرف ترین شیرجه را به درون فواره های یخی انسلادوس خواهد زد و داده هایی گرانبها درباره ی آنچه زیر سطحش می گذرد گرد خواهد آورد. رویارویی دسامبر که با فاصله ی ۴۹۹۹ کیلومتری انجام خواهد شد، واپسین دیدار نزدیک کاسینی با این ماه خواهد بود. [در همین زمینه: * تصویری از انسلادوس زیبا و فواره هایش]

پس از ماه دسامبر و تا سال ۲۰۱۷ که سال پایانی ماموریت کاسینی است، چند گذر راه دور -فاصله های حدود ۵۰ هزار کیلومتری- با ماه های بزرگ کیوان انجام می شود. ولی همزمان چندین دیدار هم با همین دامنه ی فاصله، با ماه های کوچک و نامنظم کیوان خواهد داشت، از جمله دافنه (دافنیس)، تلستو، اپیمته (اپیمتئوس) و ایجائون (Aegaeon). کاسینی در این دیدارها برخی از بهترین تصاویرش را از این ماه های کوچک خواهد گرفت.

کاسینی در سال پایانی ماموریت -که "پایان بزرگ" یا Grand Finale نامیده شده- چندین بار از فضای میان کیوان و حلقه هایش می گذرد [و سرانجام به درون خود کیوان فرو خواهد رفت-م].
در این عکس، هلال دیونه، ماه یخ زده و ناهموار کیوان را می بینیم. فضاپیمای کاسینی ناسا این عکس را در روز ۱۷ اوت ۲۰۱۵، در پایان واپسین دیدار نزدیکش با دیونه گرفت. تصویر بزرگ تر
در این عکس که فضاپیمای کاسینی به هنگام نزدیک شدن به دیونه، ماه یخ زده ی کیوان گرفته، این ماه را در برابر حلقه های کیوان می بینیم.
در روز ۱۷ اوت ۲۰۱۵، هنگامی که فضاپیمای کاسینی بر فراز عرض های شمالی بالای دیونه پرواز می کرد، به پایین نگاه کرد و از ناحیه ای نزدیک مرز شب/روز آن عکس گرفت. در این تصویر که پادسانی (کنتراست) آن افزوده شده، ساختارهایی را بر روی سطح یخ زده ی دیونه می بینیم که بخش های سایه گرفته ی آن ها هم از نور اندکی که از روی حلقه های کیوان بازتابیده روشن شده اند. سطحی که در این عکس دیده می شود درست در خاور دهانه ای به نام بیوتیز (Butes) جای دارد.
واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - Saturn - moon - Dione - crescent - Carolyn Porco - Space Science Institute - Tilmann Denk - Freie University - magnetosphere - plasma - Enceladus - altitude - Daphnis - Telesto - Epimetheus - Aegaeon - Grand Finale - rings - latitude - crater - Butes

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه