کهکشانی با پوسته های نابرابر

در این تصویر تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل، پوسته های شبح گون کهکشان ESO 381-12 را بر پس زمینه ای از کهکشان های دوردست می بینیم. ساختار لایه های کاملا نابرابر و خوشه های ستارگانی که به گرد مرکز ESO 381-12 می چرخند نشان می دهد که این کهکشان در گذشته ای نه چندان دور، در یک رویداد برخوردی چشمگیر شرکت داشته.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
ESO 381-12 با فاصله ی حدود ۲۷۰ میلیون سال نوری از زمین، در یکی از صورت های فلکی درخشان آسمان جنوب به نام قنطورس جای دارد. این کهکشان که PGC 42871 هم شناخته می شود، به عنوان یک کهکشان عدسی رده بندی شده -یک کهکشان دورگه که ویژگی های کهکشان های مارپیچی و بیضیگون را با هم دارد.

پوسته های ظریف و نابرابری که رو به بیرون از ESO 381-12 گسترده شده پدیده ایست که در این گونه از کهکشان ها بسیار کم دیده شده و دلیل پیدایش آن ها کمی ناشناخته است. احتمال می رود PGC 42871 به تازگی برهم کنشی با یک کهکشان دیگر داشته که در پی آن، امواج شوک به درون ساختارش فرستاده شده، بسیار همانند موج های یک آبگیر که در پی آشفتن آب آن پدید می آیند. این ادغام های کهکشانی فرآیندهایی خشونت بارند که در آن ها، مواد درون کهکشان ها با هم برخورد کرده و نمای ظاهری و روند دگرگونی آن ها در آینده را به طور کامل تغییر می دهند. این رویداد خشن به احتمال بسیار موجی از ستاره زایی در این کهکشان پدید آورد که به آفرینش ستارگان داغ و جوان بسیاری انجامیده.

اخترشناسان ESO 381-12 را به دلیل ساختار بسیار نامعمول و شگفت انگیزش به دقت بررسی کرده اند. این یکی از نمونه کهکشان های پژوهش تازه ایست که با بهره از دوربین پیشرفته ی پیمایشی تلسکوپ هابل انجام شد. در این پژوهش، ویژگی های کهکشان های پوسته ای که در رویدادهای ادغام در یک میلیارد سال گذشته پدید آمده اند بررسی شد.

کهکشان برجسته ای که در سمت راست چارچوب دیده می شود ESO 381-13 یا PGC 42877 نام دارد و کهکشانی از گونه ای دیگرست که هم ستاره زایی فعال و هم گرد و غبار را در آن می توان دید. ESO 381-13 و این کهکشان پوسته ای که هر دو به یک فاصله از زمین جای دارند، با وجود همه ی تفاوت هایشان به خوبی با هم در برهم کنش‌اند.

در همین زمینه ببینید: * کهکشان پیازی!   

واژه نامه:
galaxy - ESO 381-12 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - cluster - Earth - constellation of Centaurus - The Centaur - PGC 42871 - lenticular galaxy - hybrid - spiral galax - elliptical galax - shock wave - star formation - star - Advanced Camera for Surveys - ESO 381-13 - PGC 42877 - shell galaxy

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه