نگاه رو به بالا، به غول مادر

این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر
در این تصویر، زاویه ی تابش نور خورشید به گونه ایست که گویی میماس (راست) و دیونه (چپ) سرشان را بالا گرفته و دارند به مادر غول پیکر خود، سیاره ی کیوان (زحل) در پس زمینه نگاه می کنند.

اگرچه ماه هایی مانند میماس (قطر ۳۹۶ کیلومتر) و دیونه (قطر ۱۱۲۳ کیلومتر) قطعا به اندازه ی کافی بزرگ هستند که نتوان آن ها را نادیده گرفت، ولی در برابر کیوان با قطر ۱۲۰۷۰۰ کیلومتر، اجرامی ریز و کوچکند. حتی ماه بزرگی مانند تیتان با قطر ۵۱۵۰ کیلومتر هم در برابر این غول گازی کوتوله ای بیش نیست.

این چشم انداز رو به سمتِ تاریک حلقه ها و با زاویه ی حدود یک درجه بالای صفحه ی آن هاست. این عکس را فضاپیمای کاسینی ناسا در روز ۲۷ می ۲۰۱۵، با دوربین زاویه-باز خود و با بهره از یک فیلتر طیفی گرفته که طول موج های فروسرخ-نزدیک، در دو سوی طول موج ۷۲۸ نانومتر را ثبت می کرده.

در زمان گرفتن این عکس، فضاپیمای کاسینی حدود یک میلیون کیلومتر از کیوان فاصله داشت و زاویه ی خورشید-کیوان-فضاپیما یا "زاویه ی گام" برابر با ۸۵ درجه بود. هر پیکسل تصویر در اندازه ی اصلی هم ارز ۶۱ کیلومتر است.

واژه نامه:
illumination angle - Mimas - Dione - Saturn - Titan - planet - rings - ring plane - Cassini spacecraft - wide-angle - spectral filter - wavelength - near-infrared - phase angle

منبع: nasa

1 دیدگاه شما:

ناشناس

واقعا زیبا ، بینظیر و باشکوه هست

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه