آلبوم عکس ناسا از توفان کاترینا

کاترینا نزدیک خلیج مکزیک
سال ۲۰۰۵ با ۲۷ توفند یا تندباد دریایی به نام های گوناگون، سالی بی سابقه در تاریخ توفندهای گرمسیری اقیانوس اطلس بود. یکی از آن ها، توفند ویرانگر کاترینا بود که در این تصویر، با تمام نیرویش نزدیک خلیج مکزیک دیده می شود. این عکس در روز ۲۹ اوت ۲۰۰۵ توسط ماهواره ی هواشناسی GOES-12 گرفته شده.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
کاترینا از فضا
توفند کاترینا بر فراز سطح زمین به پیش می رود.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
کاترینا می رسد
توفند کاترینا، یک توفان بسیار خطرناک از رده ی ۴، بر فراز ساحل جنوب خاوری لوییزیانا و جنوب می سی سی پی در ۲۹ اوت ۲۰۰۵.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
ابرهای آشوبناک کاترینا
این عکس از رادیوطیف‌سنج تصویربرداری چند-زاویه ای ناسا (MISR) پیشرفت همرفتی نیرومند توفان کاترینا را در روز شنبه، ۲۷ اوت ۲۰۰۵، هنگامی که از باختر به سوی خلیج مکزیک پیش می رفت نشان می دهد.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
پیش از توفان
نمای ماهواره ای نیواورلئان چند ماه پیش از توفان کاترینا. این عکس در ۹ مارس ۲۰۰۴ گرفته شده بود.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
سیل در نیواورلئان
مرکز ملی توفان ها در روز شنبه، ۲۸ اوت ۲۰۰۵ هشدار داده بود: «کاترینا را از نظر شدت می توان با توفان کامیل در سال ۱۰۶۹ مقایسه کرد، [کامیل] تنها گسترده تر بود.»
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
شدت توفان کاترینا
مرکز ملی توفان ها در روز شنبه، ۲۸ اوت ۲۰۰۵ هشدار داده بود: «کاترینا را از نظر شدت می توان با توفان کامیل در سال ۱۹۶۹ مقایسه کرد، ولی [کامیل] گسترده تر بود.»
این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر
تاسیسات ناسا پس از توفان کاترینا
توفان کاترینا در سقف "ساختمان همگذاری عمودی" ناسا در مرکز همگذاری میچود نزدیک نیواورلئان سوراخ هایی پدید آورد.
سوپردام لوییزیانا پس از کاترینا
به گزارش خبرگزاری ها، ورزشگاه سوپردام لوییزیانا به هنگام توفان کاترینا سرپناه حدود ۳۰ هزار نفر شد. بسیاری در روز دوشنبه، ۲۹ اوت ۲۰۰۵، هنگامی که کاترینا داشت آن ناحیه را در هم می کوبید در ورزشگاه پناه گرفتند و پس از توفان هم شمار بیشتری که سیل خانه هایشان را ویران کرده بود در آن جای داده شدند.
این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر
پیش و پس از کاترینا
ماهواره های ناسا اطلاعاتی درباره ی ویرانی های به بار آمده از توفان کاترینا به زمین فرستادند، از جمله اثر احتمالی آن بر دگرگونی های آب و هوایی. بادهای این توفان که سرعتشان به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسید، به حدود ۳۲۰ میلیون درخت بزرگ آسیب وارد کرد.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
واژه نامه:
NASA - Atlantic - hurricane - Hurricane Katrina - GOES-12 - weather satellite - Earth - Louisiana - Mississippi - Category 4 - Multi-angle Imaging SpectroRadiometer - MISR - Gulf of Mexico - Hurricane Camille - National Hurricane Center - Vertical Assembly Building - Michoud Assembly Facility - Louisiana Superdome - stadium

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه