فضاپیمای ناسا از فاصله یک میلیون مایلی، گذر ماه از برابر زمین را به تصویر کشیده


در روز ۱۶ ژوییه، ماه نو شد، یعنی به گام صفر رسید. در آن لحظه، چهره ی آشنای ماه که همیشه رو به سیاره ی زمین است، از چشم ما زمینیان در سایه فرو رفته بود.
ولی در همان زمان، یک میلیون مایل دورتر از زمین، فضاپیمای "رصدخانه ی آب و هوای ژرفای فضا" (DSCOVR) با "دوربین تصویربرداری چندرنگ از زمین" خود (EPIC) این نما را از قرص کامل ماه که داشت از برابر قرص کاملا روشنِ زمین می گذشت گرفت.
در واقع برای این فضاپیما که دورتر از مدار ماه، میان زمین و خورشید جای دارد، نیمه ی رو به زمینِ ماه کمتر دیده می شود تا آن سمت ماه که از چشم زمینیان همیشه پنهان است.
روی سمت پنهان ماه که تنها از زمان آغاز عصر فضا دیده و شناخته شده، دریاهای چندانی وجود ندارد (همان پهنه های تیره ای که بخش های گسترده ای از نیمه ی همیشه رو به زمینِ آن را پوشانده اند). تنها دریایی که روی آن سمت ماه وجود دارد "دریاواره ی مسکو" است که اینجا در بالا، سمت چپ قرص ماه دیده می شود.
قطب شمال سیاره ی زمین در جایگاه نزدیک به ساعت ۱۱ است. آمریکای شمالی که توفان دولورس به آن رسیده هم نزدیک مرکز آن دیده می شود.
تغییر رنگ اندکی گرداگرد لبه ی ماه به چشم می خورد. این تغییر رنگ به دلیل جابجایی ماه در میدانِ دید، و در اثر همگذاری نماهای پی در پی جداگانه ای که با فیلترهای رنگی گوناگون و به سرعت گرفته شده اند پدید آمده.
ماهواره ی DSCOVR در همان هنگام که به دیدبانی زمین و باد خورشید برای پیش بینی شرایط اقلیمی فضا می پردازد، تقریبا سالی دو بار هم می تواند با گذشتن از درون صفحه ی مداری ماه، عکس هایی همسان از زمین و ماه با هم بگیرد.
در ویدیوی بالا، این نماهای پی در پی به هم پیوسته اند و تصویر پویایی از گذر ماه در برابر قرص کاملا روشن زمین درست کرده اند. این ویدیو را می توانید در این پیوند، به شکل تصویر متحرک (gif) هم ببینید.
نمایی ثابت از ویدیو. این تصویر در اندازه ی بزرگ تر

واژه نامه:
Moon - nearside - planet - Earth - Deep Space Climate Observatory - DSCOVR - Earth Polychromatic Imaging Camera - EPIC - Full Moon - Full Earth - Sun - farside - Mare Moscoviense - Sea of Moscow - north pole - North America - Hurricane Dolores - color filter - space weather - orbital plane

منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

ناشناس

این تصاویر تزئینی هستن دیگه؟

یک ستاره در هفت آسمان

تزیینی؟ نه!
کاملا واقعی اند

ناشناس

به کناره ماه که نگاه کنین یه سایه می بینین که واقعی به نظر نمی رسه!

یک ستاره در هفت آسمان

توضیح رو نخوندید؟
در متن دقیقا درباره ی همین سایه نوشته شده.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه