آسمان دارد به زمین می آید؟

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این تصویر به نظر می رسد که آسمان دارد به زمین می آید!
ولی اینگونه نیست. این عکس دو هفته پیش، به هنگام بارش شهابی برساووشی گرفته شده و چیزهایی که می بینید، ذرات کوچک سنگ و غبار یک دنباله‌دار است که دارد بر سر کوه رینیر در واشنگتن آمریکا می بارد.
این تصویر از همگذاری نماهای یک ویدیوی دو ساعته درست شده که بیش از ۲۰ شهاب در آن ثبت شده بود، از جمله یکی که به شدت پرنور شد و آن را در سمت چپ می بینید.
اگر چه پدیدار شدن و خاموش شدن هر شهاب معمولا کمتر از یک ثانیه به درازا می کشد، ولی در اینجا، دوربین توانسته تغییرات رنگ آن ها که در همین بازه ی زمانی اندک، در اثر فروپاشی آن ها در جو زمین رخ می داد را نیز به تصویر بکشد. فام سبز در آغاز درخشش آن ها نشانگر مقدار اندکی منیزیم برافروخته است که اتم هایش توسط اتم های جو زمین، از شهاب جدا شده اند.
برای کامل کردن تصویر، نوار مرکزی کهکشان راه شیری که داشت به طور ایستاده از پشت ستیغ پربرف کوه رینیر بالا می آمد نیز همزمان به تصویر کشیده شده.
بارش شهابی خوب دیگری نیز در نیمه های نوامبر رخ می دهد. در آن هنگام، سیاره ی ما از درون پسمانده های یک دنباله دار دیگر می گذرد و شهاب هایی به نام شهاب های شیری (اسدی) بر سرمان خواهند بارید.

واژه نامه:
comet - Perseid - meteor shower - Mt. Rainier - time lapse - meteor - Eart - magnesium - atom - Milky Way Galaxy - Leonids

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه