قلمروی آتشین یک ستاره غول پیکر

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در اینجا یک زوج شگفت انگیز کیهانی را می بینیم: ستاره ی ابرغول Hen 2-427 -که بیشتر به نام WR ۱۲۴ یا "ولف رایه ۱۲۴" شناخته می شود-، و سحابی M1-67 که آن را در بر گرفته. هر دوی این اجرام که اینجا توسط تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل به تصویر کشیده شده اند، با فاصله ی ۱۵۰۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی کمان جای دارند.

ستاره ی Hen 2-427 که نامش برگرفته از نام اخترشناس و فضانورد آمریکایی، کارل گوردون هینز است، به شدت در مرکز این عکس می درخشد و بر توده های گاز داغی که خود با سرعت ۱۵۰ هزار کیلومتر بر ساعت به فضا پرتاب کرده نور می افشاند. در واقع سحابی M1-67 از موادی که خود ستاره پرتاب کرده درست شده. اگر هر یک از آتشگوی های غول پیکری که این ستاره پرتاب می کند در مرکز سامانه ی خورشیدی جای داده شود، تا مدار کیوان را پر می کند.

Hen 2-427 ستاره ای از گونه ی ستارگان ولف-رایه است که نامشان را از دو اخترشناس به نام های چارلز ولف و ژرژ رایه گرفته اند. ستارگان ولف-رایه ستارگانی ابَرداغند که از ویژگی های اصلیشان، پرتاب های شدید و خشن مواد است.

به برآورد دانشمندان، سن سحابی M1-67 بیش از ۱۰ هزار سال نیست -یک نوزاد در استاندارد کیهانی- ولی با همین سن کم، عجب چشم انداز زیبا و باشکوهی آفریده!

نگارش دیگری از این تصویر در سال ۱۹۹۸ منتشر شده بود.

واژه نامه:
star - Hen 2-427 - WR 124 - nebula - M1-67 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - constellation of Sagittarius - Wolf–Rayet star - Charles Wolf - Georges Rayet

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه