پژواک های پرتو X از یک ستاره دوتایی

این تصویر در دو اندازه ی دیگر: بزرگ- بزرگ تر
 "دوپرگار X-۱" نام یک ستاره ی دوتایی پرتو ایکس در صورت فلکی دوپرگار است که به دلیل تغییرات نامنظمش شناخته شده.
در سامانه ی شگفت آور دوپرگار ایکس-۱، یک ستاره ی نوترونی -پَسمان چگالی که از یک انفجار ابرنواختری بر جای مانده- به گرد یک ستاره ی همدم معمولی تر می گردد.
این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر
در سال ۲۰۱۳ فوران پرتو ایکس شدیدی در این سامانه رخ داد. در پی این انفجار، دانشمندان این سامانه را در محدوده ی پرتو X زیر نظر گرفتند. رصدهای چند ماهه ی آنان کم کم به آشکار شدن حلقه های هم-مرکز خیره کننده ای انجامید که به گرد این چشمه ی پرتو X پدید می آمد. این حلقه ها در واقع پژواک های نور انفجار از روی چهار توده غبار میان-ستاره ای بودند که بین زمین و این سامانه جای دارند (تصویر پایین را بببنید).
در نمای بالا که از همگذاری داده های پرتو X و طیف دیدنی (مریی) درست شده، نوارهای داده های تصویری پرتو X تلسکوپ چاندرا محدوده ی مرز حلقه ها را در رنگ های نمایشی (کاذب) نشان می دهند.
دوری سامانه ی دوپرگار X-۱ از زمین تاکنون به طور قطعی شناخته نشده بود ولی اکنون با سنجش فاصله ی زمانی این پژواک ها و به دست آوردن فاصله ی هر یک از آن توده ابرها از زمین، فاصله ی قطعی دوپرگار X-۱ از زمین هم اندازه گرفته شد که برابر بود با ۳۰۷۰۰ سال نوری.
در تصویر زیر، شیوه ی دریافت این پژواک ها توسط تلسکوپ چاندرا نشان داده شده:

واژه نامه:
X-ray - Circinus X-1 - neutron star - supernova - stellar companion - X-ray binary - flare - light echo - interstellar dust - Chandra Observatory - false color

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

سارینا

سلام
مطلبتون قشنگ بود

نمیشه خط وبلاگ رو تغییر بدید ؟

سارینا

یه مطلب دیگه اینکه چرا وبلاگتون فیلتر شکن می خواد

من دارم یه دوره کلاسهای نجومی رو می گذرونم برا هر ترم مقاله می خوان وبلاگ شما یکی از منابع مهم من در مقالاتم بوده از شما نهایت تشکررو دارم

یک ستاره در هفت آسمان

درود ساریناخانم
درباره ی خط وبلاگ؛ شما چه خطی رو پیشنهاد می کنید؟
و درباره ی فیلترشکن؛
نخست این که سپاسگزارم از لطفتون و این مایه ی افتخار بنده است که وبلاگم می تونه کمکی به شما بکنه.
باور کنید خود هم دوست داشتم وبلاگم فیلتر نبود ولی کلا دامنه ی blogspot و همه ی میزبان های وبلاگ خارجی در ایران فیلتر هستند.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه