نمای تازه از لکه های روشن سرس با جزییاتی خیره کننده

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در تازه ترین عکس های دریافتی از فضاپیمای داون ناسا (Dawn)، درخشان ترین لکه های سیاره ی کوتوله ی سرس با رمز و راز می درخشند. این نزدیک ترین نمایی است که تاکنون از دهانه ی اوکاتور دیده شده. هر پیکسل این نما هم ارز ۱۴۰ متر است و به دانشمندان دیدگاهی ژرف تر از این ساختارهای بسیار شگفت انگیز می دهد.

این نمای نزدیک تازه ی دهانه ی اوکاتور که از درون مدار کنونی داون پیرامون سرس گرفته شده، روشن ترین لکه های مرکزی و ویژگی های کف این دهانه را با شکلی واضح تر و خوش-کران تر از پیش نشان می دهد. از آن جایی که این لکه ها بسیار روشن تر از بقیه ی سطح سرس هستند، گروه داون برای ساختن این تصویر دو نمای متفاوت را با هم یکی کردند: یکی با نوردهی مناسب برای لکه های روشن، و یکی هم با نوردهی متفاوت از سطح پیرامون لکه ها.

فضاپیمای داون اکنون در فراز ۱۴۷۰ کیلومتری سطح سرس است. وضوح (رزولوشن) نماهایی که از این مدار می فرستد حدود سه برابر بیش از نماهای مدار پیشین در ماه ژوئن، و همچنین ۱۰ برابر بهتر از نماهاییست که در نخستین مدارش در آوریل و مِی می فرستاد.

این دانشمندان همچنین پویانمایی هایی پدید آورده اند که حس پروازی مجازی در این دهانه را به ما می دهد، و همچنین یک پویانمایی با نقشه ی مکان‌نگاری (توپوگرافی) رنگی از آن.

برای دریافت این پویانمایی ها می توانید به این دو پیوند بروید: ۱ و ۲ (یکی از آن ها را در زیر هم می توانید ببینید).

به گفته ی دانشمندان ماموریت داون، دیواره های دهانه ی اوکاتور در برخی از جاها عمودی است و بلندی‌اش با شیب تندی به ۲ کیلومتر هم می رسد.
گردش مجازی بر فراز دهانه ی اوکاتور:

واژه نامه:
dwarf planet - Ceres - NASA - Dawn spacecraft - Occator crater - topographic map -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه