یک کهکشان "پشمالو"

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این تصویر تازه ی تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل، کهکشان NGC ۳۵۲۱ را می بینید.
شاید با دیدن عکس به نظر بیاید که تلسکوپ هابل بر روی این کهکشان کانونی نشده و تصویر کمی مات در آمده ولی چنین نیست، بلکه خود این کهکشان است که نمایی نرم و کرکی دارد و از همین رو در رده ای از کهکشان ها به نام "مارپیچی های پشمین" جای داده شده است.

NGC ۳۵۲۱ هم مانند دیگر کهکشان های پشمین، ساختار آشکاری که بازوهای مارپیچی تمیز و کَرانمندی از آن بیرون زده باشد، از آن هایی که در کهکشان های مارپیچی عالی‌ای مانند کهکشان فرفره (ام۱۰۱) دیده می شود ندارد. در مارپیچی های پشمین، توده های کُرک-مانندی از ستاره و گرد و غبار در جای جای قرص کهکشان به چشم می خورند. در برخی جاها دسته هایی از ستارگان با هم آرایشی مارپیچی، مانند چیزی که در NGC ۳۵۲۱ دیده می شود درست کرده اند، ولی به طور کلی مناطق پرستاره و روشن آن ها را می توان مانند بازوان مارپیچی کوتاه و ناپیوسته ای نیز در نظر گرفت.

حدود ۳۰ درصد از کهکشان ها مانند NGC ۳۵۲۱ کُپه کُپه اند، در حالی که کهکشان هایی که مناطق ستاره زای خود را در بازوان مارپیچی خوش‌کران جای داده و به نام مارپیچی های عالی (فرساز) شناخته می شوند، تنها حدود ۱۰ درصد از کهکشان ها را تشکیل می دهند.

NGC ۳۵۲۱ با فاصله ای حدود به ۴۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی شیر (اسد) جای دارد. این کهکشان نخستین بار در سال ۱۷۸۴ توسط ستاره شناس بریتانیایی، ویلیام هرشل یافته شد. NGC ۳۵۲۱ از پشت تلسکوپ های خانگی نمایی گِرد و روشن دارد و همین باعث شده به نام "کهکشان حباب" نیز شناخته شود.

در همین زمینه: * کهکشانی در یک حباب 

واژه نامه:
spiral galaxy - NGC 3521 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - galaxy - flocculent spiral - spiral arm - Messier 101 - grand design spiral - star - constellation of Leo - The Lion - William Herschel - Bubble Galaxy

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه