کمان باشکوه موشک اطلس ۵ در آسمان سپیده دم

در روز دوم سپتامبر، سحرخیزان ساحل فضایی فلوریدا (Space Coast)، همینجا روی سیاره ی زمین، تماشاگر یک پرتاب دیدنی و باشکوه بودند.
در آن هنگام، موشک اطلس ۵ (اتلس ۵) که یک ماهواره ی مخابراتی نیروی دریایی آمریکا را بر دوش داشت، با بلند شدن از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال، سینه ی آسمان تاریک پیش از سپیده دم را شکافت و راهی مدار زمین شد. در این تصویر که با نوردهی چند دقیقه ای گرفته شده، کمان روشن موشک را می بینید که بر فراز اقیانوس اطلس، رو به خاور آسمان کشیده شده است.
با بالا رفتن موشک در سایه ی زمین، رد آتشین آن به پَسدَمه ای شب تاب و رازگونه تبدیل شد که از نور خورشید می درخشید [خورشید از دیدگاه سطح زمین، هنوز زیر افق بود. این توضیح ابرهای شب تاب را بخوانید: * رگه های درخشان آسمان ها].
گفتن ندارد که رد روشن و کوتاهی که درست بالای توده های ابر نزدیک افق دیده می شود رد سیاره ی ناهید است که طلوع کرده و دارد از افق خاوری بالا می آید. ناهید در این شب ها ستاره ی تابناک بامدادی آسمان زمین است.

* چنان چه مدیر برگه ی APOD در فیسبوک در پاسخ به پرسش ما گفته، کمان محو و کم نوری که زیر رد موشک و عمود بر آن دیده می شود به احتمال بسیار، بازتاب رد موشک در عدسی دوربین است.


واژه نامه:
Atlas V - Florida - Space Coast - planet - Earth - US Navy - communications satellite - Cape Canaveral Air Force Station - noctilucent - Venus - morning star

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه