پانورامای تازه کنجکاوی از تپه ای با لایه های چلیپایی

این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر و بدون خط مقیاس
این نمای گسترده از پیوند چندین عکس درست شده که خودروی کنجکاوی در روز ۲۷ اوت ۲۰۱۵، برابر با ۱۰۸۷مین روز کاری‌‍اش روی بهرام (روز بهرامی یا سول)، به کمک هر دو چشمی دوربین روی بازویش (ماستکم، Mastcam) گرفته بود. این چشم انداز پهنه ای از سمت خاور (چپ) تا جنوب-جنوب باختر را می پوشاند. خط مقیاسی که به تصویر افزوده شده، ۲۰۰ سانتی متر را نشان می دهد. [بهتر است تصویر را در اندازه ی بزرگ ببینید]

این برونزَد ماسه‌سنگی --بخشی از یک لایه ی زمین شناختی که گروه علمی کنجکاوی نام آن را یگان استیمسون گذاشته اند-- دارای ساختاری با لایه بندی چلیپایی (موَرب) در مقیاس بزرگ است که به باور گروه، ته‌نشست های یک تپه ی شنی یا تلماسه است که باد آن را پدید آورده بوده و اکنون سنگ شده. این دسته ورقه های سنگی با هم زاویه ساخته اند و از روی هندسه و جهت‌گیری آن ها می توان آگاهی هایی درباره ی جهت بادهایی که این تلماسه ها را پدید آوردند به دست آورد.

لایه بندی چلیپایی در یوتای آمریکا
لایه بندی های چلیپایی (موَرب) با ابعاد بزرگ، در ماسه‌سنگ های این بخش از پایین کوه شارپ که تلماسه هایی سنگ-شده هستند، بسیار دیده می شوند.

این گونه لایه بندی های چلیپایی یا مورب در ماسه‌سنگ های جنوب باختر آمریکا هم بسیار دیده می شوند. نمونه ای از ایالت یوتا را اینجا می بینید:

ماسه‌سنگ درون چشم انداز بالا بخشی از یگان استیمسون روی کوه شارپ است. یگان استیمسون بر روی لایه ای از گِلسنگ جای دارد که از ته‌نشست های یک دریاچه ی باستانی درست شده بود. کنجکاوی با بالا رفتن از کوه شارپ، روز به روز لایه های بالاتر و جوان تری از آن را بررسی می کند. نخستین لایه ی مورد بررسی همان لایه ی گِلسنگ در پایه ی گلسنگی کوه شارپ بوده که شواهدی درباره ی دگرگونی های محیط باستانی این منطقه را در خود دارد.

رنگ این تصویرِ دوربین ماستکم اندکی "ترازِ سفید" شده تا نورپردازی‌اش تا اندازه ای همانند شرایط نورپردازی روز زمین شود. تک عکس هایی که بخش های مرکزی و بالایی این چشم انداز را ساخته اند، از چشمی دوربین سمت راست ماستکم به دست آمده. این دوربین به یک لنز تله‌فوتو با فاصله ی کانونی ۱۰۰ میلیمتری مجهز است. تک عکس هایی که پیش زمینه و انتهای سمت چپ و راست چشم انداز را ساخته اند هم با چشمی سمت چپ ماستکم، با زاویه ای بازتر و لنز ۳۴ میلیمتری گرفته شده اند.

در همین زمینه: * سنگ های لایه ای روی سیاره بهرام  

واژه نامه:
crossbedding - outcrop - Curiosity - sandstone - mudstone - Mars - Mount Sharp - sand dune - Mast Camera - Mastcam - Martian day - sol - lamination - Utah - white-balanced - Earth - focal-length - telephoto lens

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه