گل آفتابگردان کیهانی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این تصویر تازه ی تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل، کهکشان ام۶۳ را می بینیم که آرایش بازوان مارپیچی‌اش ما را به یاد الگوی مرکز یک گل آفتابگردان می اندازد. پس نامیدن این جرم کیهانی به نام "کهکشان آفتابگردان" از روی تصادف و شانس نبوده.

این کهکشان نخستین بار در سال ۱۷۷۹ توسط پی‌یر مشان یافته شد و سه سال بعد در سال ۱۷۸۱، ستاره شناس فرانسوی دیگر، شارل مسیه آن را با عنوان مسیه ۶۳ یا ام۶۳ وارد فهرست پرآوازه اش کرد. این دو ستاره شناس کهشان گل آفتابگردان را در صورت فلکی شمالی کوچک تازی ها (سگان شکاری) دیدند. ما اکنون می دانیم که این کهکشان با حدود ۲۷ میلیون سال نوری فاصله از زمین، یکی از اعضای گروه ام۵۱ است؛ یک گروه کهکشانی که نامش را از درخشان ترین عضوش گرفته، یعنی کهکشان ام۵۱ که آن هم یک کهکشان مارپیچی دیگر است و به نام کهکشان گرداب هم شناخته می شود.

بازوهای مارپیچی، آفتابگردان ها و گرداب ها تنها چند نمونه از برتری ظاهری مارپیچی ها در طبیعتند. در کهکشان هایی مانند ام۶۳، بازوهای پیچ در پیچ به دلیل وجود ستارگان غول پیکر و نوزاد آبی-سفید به شدت می درخشند، همان گونه که در این تصویر تلسکوپ هابل به آسانی می توان آن ها را شناسایی کرد.

تصویر گسترده تر این کهکشان را اینجا دیده بودید: * کهکشان گل آفتابگردان 

واژه نامه:
spiral arm - galaxy - Messier 63 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - sunflower - Sunflower Galaxy - Pierre Mechain - Charles Messier - constellation Canes Venatici - Hunting Dogs - M51 Group - Messier 51 - Whirlpool Galaxy -

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه