خودروی کنجکاوی یک "قاشق" پیدا کرده، آن هم یک "قاشق شناور"!

* خودروی کنجکاوی ناسا بر روی سیاره ی بهرام یک "قاشق شناور" یافته!
* ولی به گفته ی مقام های ناسا، این قاشق اسرارآمیز که دارد آشی داغ را در اینترنت به هم می زند تنها یک سازند سنگی سرد است که در درازنای زمان، در اثر بادهای بهرام فرسایش یافته و بخشی از آن چنین پیکره ای پیدا کرده.
خودروی کنجکاوی عکس این سنگ قاشق-مانند را در روز شنبه، ۳۰ اوت، برابر با ۱۰۸۹مین روز کاری‌اش روی بهرام (مریخ) گرفته بود. در این عکس، یک پیش رفتگی دسته-مانند دیده می شود که از یک برونزَد (رُخنمون) سنگی بیرون زده و در انتهایش نوک گِردی دارد که آن را بسیار همانند یک قاشق کرده. این قاشق حتی یک سایه ی قاشق-مانند هم روی سطح زیرش انداخته.

ولی افسوس که برای ناسا، این "قاشق" چیزی نیست که از یک اردوگاه یا آشپزخانه ی مریخی به جا مانده باشد. برای ناسا این هم مانند "چیزهای دیگری" که روی بهرام دیده شده، تنها یک تکه سنگ با شکلی جالب است.

مقام های ناسا در توضیح این عکس نوشته اند: «هیچ قاشقی در کار نیست. این ساختار بیگانه به احتمال بسیار یک "بادساخت" (بادسوده، Ventifact) است- سنگی که باد آن را تراشیده.»
عکس خامی که خودروی کنجکاوی ناسا در روز ۳۰ اوت
۲۰۱۵، در ۱۰۸۹مین روز کاری‌اش در سیاره ی بهرام گرفته
و در پایین مرکز آن یک سنگ قاشق-مانند دیده می شود. اندازه ی بزرگ تر

در اینجا دو تصویر از "قاشق روی بهرام" را می بینید، یکی تنها از بخشی از سازند که قاشق در آنست و دیگری تصویر خامی که کنجکاوی با دوربین روی بازوی خود (ماستکم، Mastcam) از کُل سازند گرفته. [در تصویر دوم، یک قاشق دیگر هم در سمت راست می بینید]

دیدن شکل ها و پیکره هایی که واقعا وجود ندارند پدیده ایست که به نام پاریدولیا شناخته می شود- و همه ی این پیکره های رازگونه تنها خطاهای دیدی هستند که چشم و ذهن انسان را به بازی می گیرند.»

دیده شدن شکل های عجیب و بیگانه روی سیاره ی سرخ داستانی دراز است و پیشینه اش به "چهره ی بهرام" می رسد که توسط مدارگرد وایکینگ ۱ ناسا دیده شده بود. از آن زمان تاکنون کسانی که با چشمان تیزبین خود عکس های ناسا را زیر و رو می کنند، دیده شدن شکل های دیگری از جمله یک موش [۱]، یک زن، یک دونات ژله ای [۲]، دستگیره ی یک در [۳]، و -تازه تر از همه- یک خرچنگ را گزارش داده اند. ولی از این میان، هیچ کدام چیزی جز یک تکه سنگ نبوده اند.

خودروی کنجکاوی که سه سال پیش، در اوت ۲۰۱۲ بر روی سیاره ی سرخ فرود آمد، اکنون سرگرم بررسی یک سازند سنگی به نام Stimson unit (یگان استیمسون؟) درون دهانه ی پهناور گیل است. پس از بررسی این سازند به جایگاه تازه ای در همان نزدیکی به نام حوضه ی بریجر (Bridger Basin) می رود و سپس راهی نقطه ای به نام تپه های بگنولد (Bagnold Dunes) خواهد شد.

یکی از اعضای گروه علمی کنجکاوی به نام لورن ادگار که پژوهشگر زمین شناس در مرکز علمی اخترزمین شناسی USGS است در یادداشت های خود می نویسد: «دوباره راندن هیجان انگیزست، و من اطمینان دارم با ادامه ی رانندگی بر این خاک شگفت انگیز، با نماهایی زیبا روبرو خواهیم شد.»
اگر دقت کنید، در سمت راست هم یک قاشق دیگر می بینید
-----------------------------------------------
یادداشت ها:

واژه نامه:
floating spoon - Mars - NASA - Curiosity rover - rock formation - spoon - handle - outcrop - ventifact - Mastcam - pareidolia - optical illusion - Red Planet - Face on Mars - Viking 1 - rat - jelly doughnut - crab - Stimson unit - Gale Crater - Bridger Basin - Bagnold Dunes - Lauren Edgar - USGS Astrogeology Science Center - Martian wind

منبع: Space.com

1 دیدگاه شما:

ناشناس

دومی ملاقه است ، پیدا کنید فابلمه را که گرسنه ایم.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه