چهره بیابان استرالیا از مدار زمین

* در این تصویر تماشایی که در روز 13 ژوییه توسط ماهواره ی Sentinel-2A گرفته شده، دریاچه ی آمادئوس در سرزمین شمالی استرالیا را می بینیم.

در این عکس انواع سازندهای ماسه ای، سنگی، و نمکی درون این دریاچه به چشم می خورد. دریاچه ی آمادئوس با حدود ۱۸۰ کیلومتر درازا و ۱۰ کیلومتر پهنا، بزرگ ترین دریاچه ی نمک در سرزمین شمالی استرالیا، درست در ۵۰ کیلومتری شمال صخره ی اورولو (آیرز) است.

ذخیره ی نمک این دریاچه به 600 میلیون تن می رسد ولی به دلیل دوری راه، برداشت از آن امکان پذیر نیست. با توجه به خشکی این منطقه، سطح دریاچه ی آمادئوس اغلب با پوسته ی نمکی خشکی پوشیده شده ولی اگر بارش باران کافی باشد، به بخشی از یک سامانه ی زهکشی با جریانی رو به خاور تبدیل می شود که در پایان مسیر به رود فینک می پیوندد.
این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر (4.7 مگ)
صخره ی آیرز/اورولو که جزو میراث های جهانی یونسکو، و یکی از شناسایی پذیرترین جانماها یا شناسه های طبیعی استرالیاست، یک سازند ماسه‌‎سنگی به بلندی ۳۴۸ متر، و فراز ۸۶۳ متر بالاتر از سطح دریاست که محیطش به ۹.۴ کیلومتر می رسد.

در بخش پایین-مرکز این تصویر هم رشته کوه پیترمن به خوبی دیده می شود. این کوه ها ۳۲۰ کیلومتر از مرز میان استرالیای باختری و بخش جنوب باختری سرزمین شمالی را پوشانده اند. بلندترین نقطه ی این محدوده ی کوهستانی ۱۱۵۸ متر بالاتر از سطح دریاست. این محدوده ۵۵۰ میلیون سال پیش زمانی پدید آمد که فرآیند فشردگی، بخشی از پوسته ی زمین را چین داد.

ماهواره ی سنتینل ۲ای در ماه ژوئن به فضا پرتاب شد و تازه ترین ماهواره ایست که برای "برنامه ی کوپرنیک" اروپا در مدار زمین جا داده شده است. این ماهواره با فراهم کردن آگاهی هایی دقیق درباره ی پوشش های زمین و پیکره های آبی درون‌مرزی، به ما در شناخت چشم اندازهای گوناگون زمین کمک می کند.

این تصویر همچنین در پروژه ی ویدیویی "زمین از فضا" نیز به نمایش در آمده.

واژه نامه:
Sentinel-2A - Lake Amadeus - Australia - Northern Territory - Uluru - Ayers Rock - drainage - Finke River - UNESCO - World Heritage Site - sandstone - rock formation - Petermann Ranges - Western Australia - compression - Earth - crust - Europe - Copernicus programme - inland - Earth from Space -

منبع: ESA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه