برق سبز خورشید به هنگام غروب در ایتالیا

عجب غروب شگفت انگیزی!
خود خورشید چهره ی گِردَش از نظر هندسی‌ به هم ریخته و چندلایه شده. شماری از این لایه ها هم به جای رنگ های سرخ و زرد همیشگی، به رنگ سبز دیده می شوند.
البته گفتن ندارد که خورشید ما سالم است و مشکلی برایش پیش نیامده- تنها چیزی که باعث این چهره ی شگفت انگیز و نامعمول شده، شکست نور آن در جو زمین است.
زمانی که لایه های هوای زمین بیش از اندازه گرم باشند، شکل خورشید می تواند دگرگون یا حتی چندین لایه شود. این پدیده به هنگام غروب یا طلوع خورشید شدیدتر است زیرا در آن زمان، خط دید ما از میان لایه های بیشتری از هوا می گذرد و تفاوت دمای لایه های هوای زمین و پدیده ی وارونگی نیز خود را در افق بیشتر نشان می دهند.
نور خورشید از رنگ های گوناگون با ضریب شکست های گوناگون تشکیل شده، از همین رو این رنگ ها با تفاوت های چشمگیری دچار شکست می شوند، به گونه ای که بالاترین "تصویر زِبَرین" (superior image) خورشید می تواند برای لحظه ای به رنگ سبز دیده شود- پدیده ای که به نام "درَخش سبز" (green flash) نام گرفته.
تصویری که اینجا می بینید در ماه فوریه از پورتو ونه‌ره، ایتالیا گرفته شده و کلیسای سن پیترو نیز در پیش زمینه ی آن دیده می شود. 


واژه نامه:
sunset - Sun - refrac - Earth - sunrise - inversion - superior image - green flash - San Pietro church

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه