یکی از پرآوازه ترین عکس های سده بیستم

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
آن چیست که دارد از پشت افق ماه بالا می آید؟
حدود ۴۷ سال پیش، در دسامبر ۱۹۶۸، فضانوردان سرنشین آپولو ۸ از زمین به ماه رفتند و بازگشتند: فرانک بورمن، جیمز لاول، و ویلیام آندرس که در روز ۲۱ دسامبر، با یک موشک ساترن ۵ راهی فضا شدند.
آن ها در این سفر ۱۰ بار در گردونه ی فرماندهی خود به گرد ماه چرخیدند و در ۲۷ دسامبر هم به زمین برگشتند.
ماموریت آپولو ۸ فهرست چشمگیری از "نخستین"ها را در خود داشت از جمله: نخستین انسان هایی که تا کره ی ماه رفتند، نخستین پرواز با کمک موشک ساترن ۵، و نخستین عکس [رنگی] زمین که از ژرفای فضا گرفته شد.
هنگامی که گردونه ی فرماندهی آپولو ۸ سمت پنهان ماه را دور می زد، فضانوردانش می توانستند به افق ماه نگاه کنند و سیاره ی زمین که به خاطر جابجایی فضاپیما در مدار ماه، از پشت افق بالا می آمد را ببینند.
عکس پرآوازه ای که آنان از زمین آبی فام در دوردست و بر فراز لبه ی ماه گرفتند ره‌آوردی شگفت انگیز برای جهانیان بود که به یکی از پرآوازه ترین عکس های سده ی بیستم تبدیل شد.
گفتنی است که دو سال پیش در همین سالگرد، کارشناسان ناسا ویدیویی را پدید آوردند که چگونگی گرفته شدن این عکس را به گونه ای مستند و بسیار دقیق بازمی گفت. در اینجا ببینید و درباره اش بخوانید: * پس از ۴۵ سال: ناسا چگونگی ثبت صحنه طلوع زمین از پشت ماه را بازسازی کرد

واژه نامه:
Moon - Earth - Apollo 8 - Frank Borman - James Lovell - William Anders - Saturn V - command module - farside

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

باز هم ادبیات تخمی

ناشناس

چه جالب نمیدنستم اولین عکس رنگی از زمین گرفته شده

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه