زمین لرزه شیلی از چشم رادار یک فضاپیما

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در روز ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۵، زمین لرزه ای به بزرگی ۸.۳ ریشتر ساحل مرکزی کشور شیلی را لرزاند و هشدار آب‌تاز (سونامی) و تخلیه ی مناطق ساحلی را به دنبال آورد. این زمین لرزه ی نیرومند که تا سه دقیقه ادامه داشت، در مرز دو صفحه ی زمین‌ساختی "نازکا" و "آمریکای جنوبی" روی داد.

طرح های رنگین کمانی که در این تصویر می بینید، از همگذاری داده های راداری ماهواره ی سنتینل-۱ای (Sentinel-1A) در روزهای ۲۴ اوت و ۱۷ سپتامبر پدید آمده اند و شیوه ی جایجایی زمین در پی آن زلزله را نشان می دهند. این تصویر نمونه ای از یک "تداخل نگاشت" یا Interferogram است که به دانشمندان برای سنجش جابجایی های زمین کمک می کند. با شمردن این "چین ها" برآورد شده که این زمین لرزه باعث یک جابجایی ۱.۴ متری در راستای دید دستگاه رادار [عمودی]، و همچنین یک جابجایی ۰.۵ متری در راستای مسیر پرواز فضاپیما [افقی] شده است.

تصویربرداری های راداری ماهواره ی سنتینل-۱ای که در هر شرایط آب و هوایی و روز و شب انجام می شود، به ویژه برای پشتیبانی ارزیابی اثرهای بسیاری از گونه های "خطر زمین" (geohazard) کاربرد دارد.

ماهواره ی سنتینل-۱ایکه  توسط سازمان فضایی اروپا ساخته شده و اداره می شود، نخستین ماهواره ای بود که برای برنامه ی کوپرنیک" اروپا در مدار زمین جا داده شد.


واژه نامه:
earthquake - Chile - tsunami - Nazca tectonic plate - South Americans tectonic plate - Sentinel-1A - radar - rainbow - quake - Interferogram - geohazard - ESA - Copernicus programme -

منبع: ESA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه