دانشمندان ماموریت نیوهورایزنز نخستین مقاله رسمی درباره پلوتو و شگفتی های آن را منتشر کردند

* از ناحیه ی شگفت انگیز قلب-مانند پلوتو گرفته تا جو گسترده و ماه های افسونگر آن، فضاپیمای نیوهورایزنز درجه ای از گوناگونی و پیچیدگی را در سامانه ی پلوتو آشکار کرده که کمتر کسی انتظار دیدنش را در دوردست های سرد و یخ زده ی سامانه ی خورشیدی داشت.

گروه دانشمندان نیوهورایزنز در نخستین پژوهشنامه ی علمی خود که امروز منتشر شده، طیف گسترده ای از یافته ها درباره ی سامانه ی پلوتو را شرح داده اند: این پژوهشنامه (مقاله) با نام "سامانه ی پلوتو: دستاوردهای آغازین از کاوش این سامانه با نیوهورایزنز"* که به رهبری سربازرس ماموریت، آلن استرن نوشته شده، به عنوان مقاله ی اصلی در شماره ی ۱۶ اکتبرِ نشریه ی ساینس -درست سه ماه پس از نخستین دیدار تاریخی ناسا با سامانه ی پلوتو در ماه ژوییه- منتشر شده است.
این تصویر پُروضوح که از فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا دریافت شده، پیوندیست از نماهای آبی، سرخ، و فروسرخ که با دوربین زاویه گسترده ی رالف/چندطیفی (MVIC) گرفته شده اند. گستره ی روشن درون تصویر همان بخش باختری "قلب" پلوتو است که به نام غیررسمی فلاته ی اسپوتنیک شناخته می شود. دانشمندان دریافته اند که این بخش سرشار از یخ های نیتروژن، مونوکسید کربن، و متان است. تصویر بزرگ تر
جیم گرین، مدیر دانش سیاره ای در مرکز فرماندهی ناسا در واشنگتن می گوید: «ماموریت نیوهورایزنز با فراهم آوردن نخستین دیدگاه از این دنیای شگفت انگیز و سامانه ی ماه هایش برای بشریت، شناخت آغازین ما از سامانه ی خورشیدی را کامل کرد. نیوهورایزنز نه تنها دارد کتابی برای سامانه ی پلوتو می نویسد، بلکه الهام بخش نسل کنونی و آینده برای دنبال کردن کاوش ها و ادامه ی جستجوی فرادست ها است.»

فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در نزدیک ترین رویارویی‌اش در روز ۱۴ ژوییه، از فاصله ی ۱۲۵۰۰ کیلومتری سطح پلوتو گذشت و در این دیدار به اندازه ای داده گرد آورد که تقریبا یک سال دیگر زمان خواهد برد تا همه ی آن ها به دست ما روی زمین برسد. داده هایی که تاکنون دریافت شده نشان دهنده ی گستره ی شگفت انگیزی از زمین‌چهرها و سطح هایی با سن گوناگون، و همچنین رنگ ها، همنهش ها (ترکیب ها)، و سپیدایی های (بازتاب پذیری سطح) گونه گون روی پلوتو بوده است. اعضای گروه همچنین شواهدی از یک پوسته ی سرشار از آب یخ زده و هوایی با چندین لایه ی ریزگرد یافته اند و نیز به این پی برده اند که پلوتو به گونه ای بزرگ تر و یخ هایش کمی بیشتر از چشمداشت های پیشین است.

استرن، از بنیاد پژوهشی جنوب باختر (SwRI) در دنور کلرادو می گوید: «سامانه ی پلوتو ما را به شیوه های بسیاری غافلگیر کرد، از همه چشمگیرتر این که دارد به ما گوشزد می کند که سیاره های کوچک هم می توانند میلیاردها سال پس از پیدایش، همچنان فعال بمانند. همچنین درجه ای از پیچیدگی زمین‌شناختی که هم پلوتو و هم بزرگ ترین ماهش، شارون نشان داده اند، درس های مهمی را به ما آموخته است.»
نیوهورایزنز این عکس پُروضوح و پررنگ شده را درست پیش از رسیدن به نزدیک ترین فاصله در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ از شارون گرفت. تصویر بزرگ تر
برخی از فرآیندهای روی پلوتو به نظر می آید از دید زمین‌شناختی تازه رخ داده اند، از جمله آن هایی که مربوط به سنگ بسترهای سرشار از آب یخ زده هستند و همچنین یخ های گریزاتر (فرّارتر) و احتمالا جابجا شونده‌تر روی بخش باختری "قلب" پلوتو. این زمین‌شناسی گونه گون و فعالیت های به ظاهر تازه، پرسش هایی بنیادین را پیش آورده درین باره که چگونه اجرام سیاره ایِ کوچک [می توانند] چند میلیارد سال پس از پیدایش خود هنوز هم فعال باشند. بر پایه ی این پژوهشنامه، دنیاهای بزرگ دیگر در کمربند کوییپر -مانند اریس، ماکی ماکی، و هائومیا- هم چه بسا تاریخ های پیچیده ای از این گونه داشته باشند که با تاریخ سیاره های سنگی‌ای مانند بهرام و زمین هماوردی کند.

به نوشته ی گروه نیوهورایزنز تریتون، که به احتمال بسیار در گذشته یکی از سیاره های کمربند کوییپر بوده و سپس به دام نپتون افتاده، تا پیش از گذر ۱۴ ژوییه به عنوان بهترین همسان پلوتو در نظر گرفته می شد. این گروه اکنون برین باورند که زمین‌شناسی های تریتون و پلوتو بیش از آن که همانند یکدیگر باشند با هم متفاوتند، گرچه با دریافت داده های بیشتر از نیوهورایزنز، آگاهی ما درین زمینه هم افزایش خواهد یافت.

------------------------------------
* Science: The Pluto System: Initial Results from its Exploration by New Horizons

واژه نامه:
Pluto - heart - moon - New Horizon - solar system - Alan Stern - Jim Green - NASA - Earth - landform - albedo - reflectivity - water-ice - Southwest Research Institute - SwRI - Charon - bedrock - planetary body - Kuiper belt - Eris - Makemake - Haumea - planet - Mars - Earth - Triton - Neptune - infrared - Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera - MVIC - Sputnik Planum - nitrogen - carbon monoxide - methane

منبع: NASA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه