هلال زیبای پلوتو؛ این بار در نمایی کامل

* در ماه سپتامبر، تصویر خیره کننده ولی ناکاملی را از هلال پلوتو دیدید. اکنون گروه دانشمندان نیوهورایزنز با انجام کارهای پردازشی تازه، نمای کامل و چشمگیری را از این سیاره ی کوتوله منتشر نموده اند. 

[دیده بودید: * آشنا بودن چشم اندازهای پلوتو دانشمندان را به شگفتی انداخته]
این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر (۲.۳ مگ)
این عکس تنها ۱۵ دقیقه پس از گذر فضاپیمای نیوهورایزنز از نزدیک ترین فاصله ی پلوتو در ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ ، و با نگاه این فضاپیما به پشت سرش، رو به خورشید گرفته شده. چشم انداز زاویه-باز این تصویر لایه های ژرف ریزگرد جوی که سرتاسر پلوتو را در بر گرفته اند و نیمرخ فلات های ناهموار و سایه-نمای آن را در بخش شب (سمت چپ) نشان می دهد. سایه ی خود پلوتو که بر ریزگردهای جوی آن افتاده را نیز می توان در بالاترین بخش قرص مشاهده کرد. 

در بخش روشن از آفتاب پلوتو (راست)، پهنه ی هموار و یخ زده ای که به نام غیررسمی فلاته ی اسپوتنیک خوانده شده را می بینیم. این فلاته از سمت باختر (در جهتگیری این نما، بالا) به کوهستان های ناهمواری می رسد که تا ۳۵۰۰ متر بلندی دارند، از جمله کوهستان نورگای در جلوی چشم انداز و کوهستان هیلاری در افق. زیر (خاور) فلاته ی اسپوتنیک، سطح ناهموارتری به چشم می خورد که یخچال هایی از میانش گذشته. این یخچال هم به خوبی در عکس دیده می شود.

روشنایی پس زمینه بیش از یک دوجین لایه ی بلند-فراز (بلند-ارتفاع) از ریزگرد را در جو تنُک پلوتو آشکار کرده. خط های کوتاه افقی که در آسمان پشت پلوتو دیده می شود ستارگانی هستند که نورشان در اثر حرکت دوربین فضاپیما کشیده شده. این عکس با دوربین زاویه گسترده ی رالف/چندطیفی (MVIC) نیوهورایزنز، و از فاصله ی ۱۸۰۰۰ کیلومتری پلوتو گرفته شده. هر پیکسل آن نماینده ی ۷۰۰ متر است.


واژه نامه:
New Horizons - Pluto - crescent - sun - haze - silhouette - plateau - Sputnik Planum - Norgay Montes - Hillary Montes - glacier - star - Multi-spectral Visible Imaging Camera - MVIC

منبع: nasa

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه