آذرخش کمیابی به نام "آغازگر آبی"

نوشته های روی تصویر دوم: پایین: آغازگر- بالا: ناحیه ی تخلیه ی رشته ای
همه ی ما می دانیم از زیر ابرهای تُندری چه چیزی بیرون می زند: تیغه های آذرخش. ولی در روز ۲۰ اکتبر، توماس اشکرافت از نیومکزیکو چیزی دید که داشت از "بالای" ابر بیرون می زد. وی می گوید: «چیزی که من به تصویر کشیدم، گونه ای رویداد درخشنده ی گذرا به نام "آغازگر آبی" (blue starter) بود که از بالای یک ابر توفانی بیرون می زد. آغازگرهای آبی بسیار کم از روی زمین به تصویر کشیده شده اند و به سختی می توان نمونه ای از آن ها را در اینترنت پیدا کرد.»

دانشمند آذرخش-شناس، اسکار وندر ولد این پدیده را توضیح می دهد: «"آغازگر آبی" یک تخلیه ی رشته ای الکتریکی است که از بالای ابر توفانی بیرون می زند، رو به بالا پخش می شود و به لایه ی پوش‌سپهر جو (استراتوسفر) در فراز ۲۶ کیلومتری سطح زمین می رسد. نخستین بار دو دانشمند دانشگاه فیربنکس آلاسکا (UAF) به نام های وسکات و سنتمن در ۱۹۹۵/۹۶ این پدیده را گزارش دادند. آن ها به تفاوت این پدیده با پدیده ی الکتریکی دیگری به نام "فواره های آبی" که تا فراز ۳۵-۴۰ کیلومتری می رسد پی بردند.»

وندر ولد در ادامه می گوید: «از آن هنگام تاکنون گزارش های بسیار کمی از دیده شدن آغازگرهای آبی داده شده. به نظر می رسد برای پدید آمدن آن ها نیاز به شرایط فیزیکی نامعمولی هست. همچنین اگر ابر نزدیک بیننده باشد، زاویه ی دید او می تواند مانع دیدن آغازگر آبی باشد زیرا بخش زیرین ابر جلوی دیدش را می گیرد. اگر ابر در فاصله های دورتر باشد، با آن که زاویه ی دید مناسب می شود ولی نور آبی/بنفش این پدیده به دلیل پراکندگی در هوا نمی تواند به چشم بیننده برسد.»

"آغازگرهای آبی" و "فواره های آبی" (blue jet) هم‌خانواده های "شبح ها" (sprite) هستند. شبح ها هم گونه ی دیگری از آذرخش های شگفت انگیزند که به جای پایین، رو به بالا شلیک می شوند. هر چند که شبح ها بسیار بیشتر از آن دوی دیگر دیده شده اند.

درباره ی "شبح" بارها در این وبلاگ خوانده اید، از جمله: * فیلم حرکت آهسته از آذرخش شبحی

واژه نامه:
lightning bolt - Thomas Ashcraft - blue starter - thunderstorm cloud - Oscar van der Velde - electric streamer discharge - UAF - Wescott - Sentman - blue jet - scattering - sprite

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه