بزرگ، درخشان، زیبا

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
یکی از درخشان ترین کهکشان ها در آسمان سیاره ی زمین کهکشانیست هم اندازه ی راه شیری خودمان: کهکشان بزرگ و زیبای ام۸۱. این کهکشان مارپیچی شکوهمند را می توانید در صورت فلکی شمالی خرس بزرگ (دب اکبر) تماشا کنید.
این تصویر بسیار عالی و پُرجزییات، ساختارهای گوناگون فراوانی را در این کهکشان آشکار کرده، از جمله هسته ی زردفام و درخشان، بازوان مارپیچی آبی فام، مناطق ستاره زایی با رنگ ویژه ی صورتی، و همچنین رگه هایی تاب خورده از غبار کیهانی که از نظر اندازه، تقریبا هم ارز کهکشان راه شیری‌اند.
یک رگه ی غبار چشمگیر را هم می بینیم که عملا یکراست از درون قرص ام۸۱ گذشته و بر خلاف دیگر ساختارهای مارپیچی برجسته ی این کهکشان، رو به سمت چپ هسته رفته است؛ این رگه ی غبارِ کج و وارونه یادگار گذشته ی آشفته ی ام۸۱ است و می تواند دستاورد دیرپای یک رویارویی نزدیک میان ام۸۱ و همدم کوچکترش، کهکشان ام۸۲ باشد. [این رگه را اینجا بهتر می بینید: * کهکشان باشکوه ام۸۱ و حلقه آرپ]
بررسی موشکافانه ی ستارگان متغیر درون ام۸۱ باعث شده یکی از بهترین مسافت سنجی ها بر روی یک کهکشان بیگانه انجام شده و فاصله ی کهکشان ام۸۱ از زمین به گونه ای بسیار خوب سنجیده شود: ۱۱.۸ میلیون سال نوری.
در این تصویر همچنین می توانید همدم کوچک ام۸۱ به نام کهکشان کوتوله ی Holmberg IX (هولمبرگ ۹) را نیز درست بالای این مارپیچ بزرگ ببینید.

واژه نامه:
planet - Earth - Milky Way Galaxy - M81 - constellation of the Great Bear - Ursa Major - nucleus - spiral arm - star forming region - dust lane - M82 - galaxy - dwarf galaxy - Holmberg IX

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه