استیکس، کوچک ترین ماه پلوتو از چشم فضاپیمای نیوهورایزنز

* تصاویر تازه ی دریافتی از فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا اندازه و شکل پیکره ی استیکس، کوچک ترین ماه پلوتو را نشان می دهند.

استیکس (یا استوکس) که کم نورترین ماه از پنج ماه پلوتو نیز هست، در سال ۲۰۱۲ توسط تلسکوپ فضایی هابل یافته شد [خبرش را اینجا خواندید: * هابل پنجمین "ماه" را برای پلوتو پیدا کرد]؛ در آن هنگام، نیوهورایزنز بیش از دو سوم راه زمین تا پلوتو را پشت سر گذاشته بود. عکس های استیکس که در روز ۵ اکتبر ۲۰۱۵ به زمین فرستاده شدند، در روز ۱۳ ژوییه و حدود ۱۲.۵ ساعت پیش از رسیدن نیوهورایزنز به نزدیک ترین فاصله ی پلوتو، با بهره از دوربین شناسایی برد بلند فضاپیما (لوری، LORRI) گرفته شده بودند.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در آن هنگام فضاپیما هنوز ۶۳۱۰۰۰ کیلومتر از استیکس فاصله داشت. در این فاصله، دیدن جزییات یک چنین ماه کوچکی حتی برای دوربین پرتوان لوری هم دشوار بود. هال ویور، دانشمند پروژه ی نیوهورایزنز از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در لورل مریلند می گوید: «گرچه چیز زیادی دیده نمی شود، ولی در این تصویر موزاییکی تازه ی استیکس، شکل بسیار کشیده ی آن با حدود ۷ کیلومتر درازا و ۵ کیلومتر پهنا نمایان است.»

درخشندگی اندازه گرفته شده ی استیکس، همراه با برآورد تازه از بزرگی‌اش، نشان می دهد که این ماه کوچک دارای سطحی یخی با بازتابندگی بسیار بالا است، مانند چیزی که پیش از این برای دو ماه کوچک دیگرِ پلوتو، یعنی نیکس و هیدرا یافته شده بود.
مقایسه ی مدارهایاین ماه ها- تصویر بزرگ تر
گروه علمی ماموریت نیوهورایزنز امیدوارند با بهره از این تصاویر تازه و اندازه گیری های بسیاری که برای درخشندگی استیکس در چند ماه پیش از رسیدن فضاپیما به پلوتو انجام شده بود بتوانند به جزییات بیشتری درباره ی ویژگی های چرخشی و ساختاری این ماه کوچک پی ببرند. آلن استرن، سربازرس نیوهورایزنز از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در بولدر کلرادو می گوید: «ما امیدواریم که در پایان، آگاهیمان از همه ی چهار ماه کوچک پلوتو را بیشتر کنیم و همانندی ها و تفاوت های آن ها، شیوه ی پیدایششان، و شیوه ی دگرگونیشان در گذر زمان را بشناسیم.»

در همین زمینه: * نخستین عکس رنگی از نیکس، ماه کوچک پلوتو

واژه نامه:
NASA - New Horizons - Pluto - moon - Styx - Hubble Space Telescope - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - Hal Weaver - Johns Hopkins University - Applied Physics Laboratory - reflective - Nix - Hydra - Alan Stern - Southwest Research Institute

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه