عکس هایی از نخستین دیدار نزدیک کاسینی با انسلادوس

عکس خیره کننده ای که فضاپیمای کاسینی در دیدار روز ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ انسلادوس از قطب شمال آن گرفت. تصویر بزرگ تر
فضاپیمای کاسینی ناسا فرستادن بهترین نماهایی که تاکنون از شمالگان انسلادوس، ماه یخ زده و اقیانوس-دارِ کیوان دیده شده را آغاز کرده است. کاسینی این عکس ها را در روز ۱۴ اکتبر، به هنگام گذشتن از فاصله ی ۱۸۳۹ کیلومتری سطح انسلادوس گرفته بود. به گفته ی گردانندگان این ماموریت، عکس ها و داده های بیشتری از این گذر تا چند روز دیگر دریافت خواهد شد.

دانشمندان بر پایه ی تصاویر کم-وضوحی که از فضاپیمای وویجر دریافت شده بود انتظار داشتند ناحیه ی قطب شمال انسلادوس را به شدت پُر-دهانه ببینند، ولی تصاویر باکیفیت تازه ای که از فضاپیمای کاسینی دریافت شده چشم اندازی با تضادهای تند را نشان می دهند. 

فضاپیمای کاسینی این عکس را در دیدار روز ۱۴
اکتبر ۲۰۱۵ با انسلادوس، ماه یخی کیوان، از سه
دهانه ی کنار هم آن گرفت. فاصله ی فضاپیما  از
انسلادوس در زمان گرفتن این عکس ۶۰۰۰ کیلو-
متر بود. تصویر بزرگ تر
پل هلفنشتاین، یکی از اعضای گروه تصویربرداری کاسینی در دانشگاه کورنل در ایتاکای نیویورک می گوید: «شبکه ای تار عنکبوتی از ترَک های نازک و متقاطع با گذشتن از درون دهانه ها، ناحیه های شمالی [انسلادوس] را خط خطی کرده اند. این شکاف های نازک در همه جای انسلادوس دیده شده بودند، و اینک می بینیم که دامنه ی آن ها تا بخش های شمالی این ماه نیز گسترده شده است.»

افزون بر این عکس های پرداخته (پردازش شده)، عکس های خام نیز در این نشانی از تارنمای کاسینی در دسترس است.

گذر بعدی کاسینی از کنار انسلادوس برای ۲۸ اکتبر برنامه ریزی شده و در آن هنگام، این فضاپیما از فراز ۴۹ کیلومتری قطب جنوب انسلادوس خواهد گذشت. کاسینی در این گذر، ژرف ترین شیرجه اش را به درون فواره های یخ‌فشان انسلادوس خواهد زد و از اقیانوس فرازمینی زیر یخ های آن نمونه خواهد برداشت. دانشمندان ماموریت امیدوارند که داده های این گذر شواهدی از چگونگی فعالیت آب‌گرمایی (هیدروترمال) که دارد در اقیانوس این ماه رخ می دهد، و بینش هایی دقیق تر درباره ی شیمی این اقیانوس را در بر داشته باشد. هر دوی این دسته داده ها مربوط به احتمال زیست‌پذیری انسلادوس هستند.

دیدار پایانی کاسینی با انسلادوس در ۱۹ دسامبر انجام خواهد شد و در آن، این فضاپیما میزان گرمایی که از درون انسلادوس بیرون می آید را اندازه خواهد گرفت. این دیدار از فاصله ی ۴۹۹۹ کیلومتری انجام خواهد گرفت. 

این تصویر که روز ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ توسط فضاپیمای کاسینی گرفته شده، سطح در هم شکسته ی پیرامون قطب شمال ماه یخی کیوان، انسلادوس را از فاصله ی ۶۰۰۰ کیلومتری نشان می دهد. تصویر بزرگ تر
واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - Saturn - moon - Enceladus - north polar - Voyager - Paul Helfenstein - hydrothermal activity - habitability - crater

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه