پلیکان کیهانی در حال دگردیسی است

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
سحابی پلیکان دارد به آرامی دگردیسی پیدا می کند.
یک ابر مولکولیِ پر از غبار تیره، این سحابی که به نام IC ۵۰۷۰ هم شناخته می شود را از سحابی "آمریکای شمالی" جدا کرده است. با آن که "آمریکای شمالی" نسبت به "پلیکان" سحابی بزرگ تری است، ولی پلیکان به دلیل داشتن آمیزه ای فعال از مناطق ستاره زایی و ابرهای گازی دگرگون شونده، بیشتر از آن بررسی شده.
این تصویر از همگذاری نماهایی در سه رنگ ویژه -نورهای تابیده از گوگرد، هیدروژن، و اکسیژن- درست شده تا بتواند به ما در شناخت بهترِ برهم کنش هایی که میان این بخش ها وجود دارد کمک کند.
نور ستارگان جوان و پرانرژی دارد به آرامی گازهای سرد سحابی را گرم می کند و مرزی پیش رونده میان این دو توده پدید می آورد. این مرز که به نام جبهه ی یونش یا "پیشان یونش" شناخته شده، به رنگ نارنجی روشن در سمت راست تصویر دیده می شود. گفتنی است که شاخک های چگالی از گاز سرد هنوز روی این مرز به جا مانده است.
این سحابی به احتمال بسیار در آینده دیگر به نام پلیکان شناخته نخواهد شد زیرا نبرد ستارگان و گازهایش می تواند به اندازه ای آن را دگرگون کند که تا چند میلیون سال دیگر، پیکره ای کاملا متفاوت از آن به جا بماند.

واژه نامه:
Pelican Nebula - IC 5070 - North America Nebula - molecular cloud - dust - star formation - sulfur - hydrogen - oxygen - ionization front

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه