فواره بزرگی که ناگهان از دنباله دار ۶۷پی بیرون می زند

این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر- ویدیوی آن را هم می توانید در این پیوند یوتیوب ببینید
این نمایش چشمگیر و دیدنی اواخر ماه ژوییه توسط فضاپیمای روباتیک روزتا که به گرد هسته ی دنباله دار ۶۷پی می چرخد به تصویر کشیده شد.
دنباله دار ۶۷پی یا 67-P/چوریموف-گراسیمنکو در این نمای پویا (gif) به خوبی نشان می دهد که برخی از فواره های دنباله دارها تا اندازه می توانند کوتاه مدت و گذرا باشند. این پویانمایی کوتاه از پیوند سه نمای ثابت درست شده و تغییراتی که در این دنباله دار چرخان رخ می دهد را نشان می دهد.
در نمای نخست، چیز نامعمولی دیده نمی شود ولی در نمای دوم که تنها ۲۰ دقیقه بعد گرفته شده، یک فواره ی ناگهانی و پرقدرت را می بینیم که از سطح دنباله دار بیرون زده و چیزی که در نمای سوم، باز ۲۰ دقیقه بعد دیده می شود، تنها پسمانده ی اندکی است که از این فواره ی بزرگ به جا مانده.
 دنباله دارها با نزدیک شدن به خورشید می توانند دُم هایی بلند و زیبا پدید آوردند که در فضای سامانه ی خورشیدی جریان می یابد. این که چگونه این فواره ها به شکل گیری دم های دنباله دار می انجامند مورد پژوهش دانشمندان است و عکس هایی مانند این هم به آنان در این راه کمک می کند.
سه نمایی که فیلم بالا را ساخته اند. این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
سنجش فضاپیمای روزتا نشان می دهد که آب های زمین نمی توانسته اند از دنباله دارهایی مانند ۶۷پی آمده باشند، زیرا تفاوت های چشمگیری میان ناخالصی های آن ها وجود دارد.
دنباله دار ۶۷پی که پهنایی نزدیک به چهار کیلومتر دارد، در فضای میان زمین مشتری به گرد خورشید می چرخد. این دنباله دار از اوت ۲۰۱۴ تاکنون میزبان فضاپیمای روزتای سازمان فضایی اروپا (ESA) بوده است. بر پایه ی برنامه ریزی کنونی، روزتا در اواخر سال ۲۰۱۶ خود را به آرامی به سطح این دنباله دار خواهد کوباند.

در همین زمینه: * روزتا و دنباله دارش سرانجام به خورشید رسیدند 

واژه نامه:
comet - jet - Rosetta spacecraft - nucleus - Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko - 67P - Sun - tail - Solar System - water - Earth - impurity - Jupiter - ESA

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه