بالای حلقه ها یا کنار حلقه ها؟

اینجا به نظر می رسد اپیمتئوس، ماه سیاره ی کیوان (زحل) بالای حلقه های این سیاره جای گرفته ولی این تنها یک خطای دید و دستاورد زاویه ی چشم انداز است. واقعیت اینست که اپیمتئوس و حلقه ها هر دو در صفحه ی استوایی کیوان به گرد آن می چرخند.

حلقه ها و ماه های درونی هر چهار غول گازی سامانه ی خورشیدی، تقریبا در صفحه ی استوایی آن ها جای دارند، ولی هر چه ماه از سیاره دورتر باشد مدارش هم از صفحه ی استوایی بیشتر جدا می شود. نظریه ی دانشمندان اینست که مدارهای بسیار کجِ ماه های بیرونی یادگار مسیرهای تصادفی‌ایست که به هنگام نزدیک شدن به این سیاره ها داشته اند.

دیدگاه این تصویر رو به سمت روشن از آفتابِ حلقه ها و حدود ۰.۳- زیر صفحه ی آن هاست. این عکس در روز ۲۶ ژوییه ی ۲۰۱۵ توسط دوربین زاویه بسته ی فضاپیمای کاسینی و در طیف نور دیدنی (مریی) گرفته شده [یعنی همان چیزیست که اگر خودمان آنجا بودیم می دیدیم-م].

به هنگام گرفتن عکس، فاصله ی کاسینی از اپیمتئوس حدود ۸۰۰ هزار کیلومتر، و زاویه ی خورشید-اپیمتئوس-فضاپیما یا "زاویه ی گام" هم برابر با ۶۲ درجه بود. هر پیکسل تصویر در اندازه ی اصلی هم ارز ۵ کیلومتر است.

در همین زمینه: * تیتان در آن سوی حلقه ها  

واژه نامه:
Epimetheus - rings - Saturn - equatorial plane - Inner moons - planet - solar system - ring plane - Cassini spacecraft - narrow-angle camera - Sun - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه