نورافشانی ناهید از زیر پل سنگی نامیبیا

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
اگرچه چیزهای بسیاری در آسمانِ این نمای گسترده ی زیبا که در ساعت های آغازین یکی از روزهای پایان ماه سپتامبر گرفته شده به چشم می خورد، ولی گفتن ندارد که درخشان ترین جرم در آن سیاره ی ناهید است.
ناهید در این چشم انداز از درون یک پل سنگی طبیعی در اسپیتزکوپ نامیبیا به تصویر کشیده شده که خودش به تنهایی نیز ساختاری خوش عکس و تماشایی است.
سیاره ی تابناک ناهید در سمت چپ دهانه ی پل دیده می شود و پیکر خود عکاس که در برابر روشنایی های آسمان به حالت ضدنور و تمام تیره در آمده نیز در سمت راست تقارن آن را کامل کرده است.
بالای پل سنگی و در دوردست های آسمان بسیاری از نمادهای آشنای یک آسمان تاریک شبانه دیده می شود از جمله از چپ به راست، خوشه ی پروین یا هفت خواهران، سحابی شکارچی یا جبار، ستاره ی درخشان شباهنگ یا شعرای یمانی، و ابرهای بزرگ و کوچک ماژلان.
ناهید در این هفته نیز به نورافشانی خود در آسمان خاوری و پیش از سر زدن آفتاب ادامه می دهد، در حالی که بهرام نیز با فاصله ی زاویه ای اندکی آن را همراهی می کند.
واژه نامه:
planet - Venus - rock bridge - Spitzkoppe - silhouette - Pleiades star cluster - Orion Nebula - star - Sirius - Large and Small Magellanic Clouds - Mars

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه