یک کهکشان بیضیگون جوان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در مرکز این تصویر شگفت انگیز یک کهکشان بیضیگون به نام NGC ۳۶۱۰ را می بینید. در فضای پیرامون آن و پس زمینه ی تصویر هم بی شمار کهکشان، از هر گونه و رده ای به چشم می خورد، از کهکشان های مارپیچی و با میله ای در مرکز گرفته تا کهکشان های به هم ریخته و کهکشان های بیضیگون. در واقع، تقریبا همه ی نقطه های روشن این تصویر کهکشانند- تک و توکی ستاره ی کهکشان خودمان هم در پیش زمینه به چشم می خورد که آن ها را از روی تیزی های پراشِ تصویرشان می توان بازشناخت.

بی‌گفتگو، NGC ۳۶۱۰ برجسته ترین چهره ی این چشم انداز است- و البته یکی از جالب ترین آن ها! NGC ۳۶۱۰ در سال ۱۷۹۳ توسط ویلیام هرشل یافته شد، ولی بعدها اخترشناسان دریافتند که این کهکشان بیضیگون دارای یک قرص است. این بسیار شگفت آور بود زیرا قرص ها یکی از ساختارهای اصلی ویژه ی کهکشان های مارپیچی هستند. و جالب این که قرص کهکشان NGC ۳۶۱۰ بسیار هم درخشان است.

دلیل پیکره ی شگفت انگیز NGC ۳۶۱۰ ریشه در تاریخ پیدایش آن دارد. هنگامی که کهکشان ها ساخته می شوند، معمولا ساختاری مانند کهکشان خودمان، راه شیری دارند، با قرص هایی پهن و تخت و بازوانی مارپیچی که نرخ ستاره زایی در آن ها بالاست و برای همین هم درخشان دیده می شوند. یک کهکشان بیضیگون ساختاری بسیار آشفته تر و بی‌سامان تر دارد که دستاورد ادغام دو یا چند کهکشان قرصی است.

در این ادغام های خشونت بار، بیشتر ساختار درونی کهکشان های آغازین (کهکشان هایی که با هم برخورد کرده اند) نابود می شود. این واقعیت که NGC ۳۶۱۰ هنوز هم ساختاری مانند یک قرص درخشان دارد نشان می دهد که مدت چندانی از ساخته شدنش نمی گذرد. سن این کهکشان نزدیک به ۴ میلیارد سال برآورد شده و از همین رو به عنوان یک کهکشان بیضیگون جوان، جرمی ارزشمند برای بررسی گام های آغازین پیدایش کهکشان های بیضیگون شناخته می شود.

واژه نامه:
elliptical galaxy - NGC 3610 - spiral galaxy - bar - star - diffraction - William Herschel - disc - Milky Way - spiral arm - star formation - disc galaxy

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه